Porady


Lato w ogrodzie

Nastał czas relaksu i wypoczynku na łonie natury. Ogrody są w pełnym rozkwicie i krasie. Oczywiście nadal pamiętamy o regularnym, umiarkowanym podlewaniu i nawożeniu.

Lipiec jest często miesiącem mszycy, dlatego trzeba sięgnąć po opryski. Zabieg najlepiej wykonywać rano albo wieczorem przy suchej pogodzie.

W sierpniu zaś, kiedy wzrost roślin słabnie, powinniśmy zadbać o nasze trawniki poprzez nawożenie. Można też w miarę potrzeb dosiać ubytki trawy. Pod koniec miesiąca zacznie się pora sadzenia kwiatów cebulowych zakwitających wiosną.


Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec jest dobrą porą na odpoczynek wśród kwitnących drzew i kwiatów. Czeka nas jednak również wiele pracy w ogrodzie tj. nawożenie, podlewanie i odchwaszczanie.

Wycinamy na rabatach bylinowych przekwitłe pędy i zasychające części roślin oraz wykonujemy cięcia pielęgnacyjne. Systematycznie usuwamy przekwitające kwiatostany różaneczników.

Podobnie jak rabaty kwiatowe również warzywa wymagają bieżącego pielenia, nawożenia i podlewania. Pamiętajmy, że na brak wody szczególnie wrażliwe są dyniowate, w tym głównie ogórki, ale również kapusta, sałata oraz cebula. Dużo wody, ze względu na rosnące owoce, potrzebują również drzewa i krzewy owocowe.


Maj w ogrodzie

Maj jest szczególnym miesiącem dla działkowców. Zaczyna się czas sadzenia, jednak pamiętać musimy o występującym w maju zjawisku atmosferycznym tzw. “zimnych ogrodnikach” i “zimnej Zośce”. Wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe, rabatowe i warzywa mogą iść do ogrodu dopiero po 15 maja.

Rośliny cebulkowe tj. tulipany, narcyzy zaczynają powoli przekwitać. Pamiętajmy, że należy ścinać tylko kwiaty, pozostawiając pędy i liście, aby dalej odżywiały cebulki.

Forsycje po przekwitnięciu również przycinamy. Tu stosujemy solidne cięcie, co najmniej o dwie trzecie. Ten krzew świetnie się nadaje do formowania, można go także łatwo rozmnożyć. W tym celu wystarczy przygiąć gałązkę do ziemi, obsypać, przymocować i podlać. Na przyszły sezon będziemy mieć nowy ukorzeniony pęd.

Wiosna to dobry moment na sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie bylin. Do połowy maja można również sadzić różaneczniki oraz rośliny iglaste.


Witaj wiosno 🙂

Pięknie zakwitły nam już dywany krokusów, żonkile, hiacynty i pierwsze tulipany.

Rozkwitła też już forsycja, a więc nadszedł czas na przycięcie krzewów róży, ketmii ogrodowych oraz niektórych hortensji.

Zaczęła się także dobra pora, aby sadzić krzewy i przesadzać zimnozielone rośliny. Należy się jednak jeszcze wstrzymać z wysadzaniem niektórych roślin do gruntu, gdyż zdarzające się nocne przymrozki mogą zniszczyć wrażliwe sadzonki.


Wiosna – pracowity czas w ogrodzie

Promienie słońca budzą teraz do życia florę naszych ogrodów. Pięknie kwitną nam już dywany krokusów, żonkile, hiacynty i pierwsze tulipany.

Cieplejsze dni to również sygnał dla nas, że należy rozpocząć szeroko zakrojone prace w ogrodzie.

Rozpocznijmy od uporządkownia ogrodu po zimie. Grabiami usuńmy resztki zaschniętych, ubiegłorocznych liści. Zadbajmy również o to, aby ziemia została przekopana na odpowiednią głębokość, nie zapominając usunąć przy tym wszystkich chwastów. Wokół drzew i krzewów warto lekko spulchnić wierzchnią warstwę gruntu.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, a mrozy ustąpiły, usuwamy z roślin zimowe okrycia w postaci słomianych mat, agrowłókniny itp. Pamiętajmy jednak, że przymrozki mogą jeszcze wrócić, więc zdjęte okrycia warto mieć pod ręką. Warto pozostawić jeszcze jakiś czas kopczyki ziemi lub kory zabezpieczające nasady pędów.

Zaczęła się także dobra pora, aby sadzić krzewy i przesadzać zimnozielone rośliny. Należy się jednak jeszcze wstrzymać z wysadzaniem niektórych roślin do gruntu, gdyż zdarzające się nocne przymrozki mogą zniszczyć wrażliwe sadzonki.

Możemy wykonać już cięcia prześwietlające naszych drzew owocowych. Warto również przyciąć krzewy ozdobne. Pamiętajmy jednak, że krzewy kwitnące wiosną należy przycinać dopiero po ich przekwitnięciu.

Czas już przeprowdzić pierwsze zabiegi pilęgnujące naszego trawnika. Należy wygrabić filc, liście i suchą trawę. Co jakiś czas warto również przeprowadzić aerację (napowietrzanie) trawnika. Przy niewielkiej powierzchni wystarczy do tego zabiegu użyć wideł. Po prostu nakłuwamy gęsto darń zapewniając w ten sposób dostęp powietrza do gleby. Wałowanie to kolejna istotna czynność. Dociskając walcem kępy trawy, które przez zamarzanie i odmarzanie gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu, zapewniamy trawnikowi piękny wygląd. Teraz jest również doskonały czas na uzupełnienie ubytków trawy. Na spulchnioną ziemię wysiewamy nasiona, przykrywamy je cienką warstwą ziemi oraz wałujemy. Pamiętajmy, aby regularnie podlewać swój trawnik.

Nawożenie to czynność, która zapewnia naszym roślinom niezbędne do wzrostu składniki, takie jak choćby azot. Pamiętajmy, że różne rośliny wymagają różnych grup nawozów. Szczegółowe informacje znjdziemy zawsze w instrukcji producenta preparatu.

W natłoku prac nie zpomnijmy jednak o tym, aby znaleźć czas na odpoczynek. Usiądźmy czasami i wpatrując się na rozkwitającą przyrodę cieszmy się najpiękniejszą z pór roku.Wiosna już tuż, tuż…

Dni coraz dłuższe, słonko coraz mocniejsze, nasz ogród budzi się do życia. Przycinanie krzewów czas zakończyć, aby nie przeszkadzać zagnieżdżającym się w nich ptakom. Z przycinaniem roślin o miękkim drewnie tj. róże, ketmie i budleje wstrzymujemy się do czasu kwitnienia forsycji.

W marcu zaczynamy przygotowywać warzywne rabaty, nawozimy i przekopujemy ziemię. Jeśli warunki pogodowe nam na to pozwolą to zaczynamy również już pierwsze wysiewy nasion do gruntu. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na odpowiednie zmieszanie upraw.

Początek marca to także dobry moment do wysiewania pod dachem pomidorów, papryki i ziół. Pamiętajmy, aby nie podlewać ich nadmiernie i nie dopuścić do wypłukania nasion.


Ochrona ogrodu przed zimą

Wiele krzewów i bylin w naszym ogrodzie wymaga ochrony przed mrozem. Szczególnie wrażliwe są te pochodzące z ciepłych regionów oraz wszystkie młode egzemplarze. Zabezpieczamy je okrywając gałęziami, matami lub włókniną. Pnącza przywiązujemy do podpór, aby silny wiatr nie połamał im gałęzi. Różom piennym zabezpieczamy zwłaszcza najbardziej wrażliwe miejsca szczepienia a koronę okręcamy im najlepiej workiem jutowym.

Wokół korzeni usypujemy kopczyk z ziemi, liści lub kompostu.

Wrzosy i lawendę okrywamy iglastymi gałązkami. Pnie młodych drzewek owocowych najlepiej owinąć słomą lub agrowłókniną. Słomiany chochoł jest także świetną ochroną dla wszystkich roślin szczepionych na pniu.
Pamiętajmy, aby nie stosować do okrywania roślin folii i czarnej włókniny.


Lecą liście z drzew

Jesień to czas plonów, ale to niestety również czas opadających liści… Ich grabienie nie należy do ulubionych zajęć. Czy można więc ograniczyć tę czynność? Uważamy, że można i nawet trzeba dla dobra otaczającej nas przyrody.

Liście spełniają bowiem konkretne funkcje. Utrzymują glebę w naturalnej równowadze podczas zimowych miesięcy oraz zapewniają schronienie dla wielu gatunków ptaków, owadów czy chociażby jeży. Liście są również naturalnym nawozem organicznym.

Należy więc zadbać o kompromis pomiędzy estetyką ogrodu a troską o przyrodę. Postarajmy się usuwać tylko część liści z najbardziej uczęszczanych miejsc ogrodu, pozostawiając je tam, gdzie swobodnie mogą leżeć. Zrezygnujmy z używania dmuchaw, gdyż generują one hałas i zanieczyszczenia.

Pamiętajmy także, żeby pod żadnym pozorem nie spalać liści! Zabrania tego polskie prawo – Ustęp 7 Art. 31 Ustawy o odpadach.


Ostrożnie – jeż!

Jeśli zobaczycie mnie w swoim ogródku, nakarmcie, proszę.

Jeże bardzo chętnie jedzą surowe, niesolone mięso, mięso mielone, a także karmę dla kotów. Piją wodę.

Jeże nie są szkodnikami. Pamiętaj, pomagam w Twoim ogrodzie! Jem owady które atakują Twoje owoce i warzywa. Mój gatunek znika… Pomóż mi przetrwać!Idzie jesień…

Puste miejsca w warzywniaku i na grządkach obsiewamy roślinami na nawóz zielony. Najlepiej sprawdzi się łubin, gorczyca, facelia lub po prostu mieszanka na poplon. Gdy urosną na wysokość ok. 15-20 cm należy przekopać je razem z ziemią. W ten sposób szybko i tanio zwiększamy żyzność gleby. Dodatkowo np. gryka i gorczyca hamują rozwój szkodników glebowych.

Początek jesieni to również idealny czas na przesadzanie, rozsadzanie i nasadzanie. Sadzimy zimowity, które niebawem zakwitną i ich kolorowe kielichy bez liści przypomną nam krokusy.
Systematycznie zbieramy też nasiona z kwiatów jednorocznych. Robimy to najlepiej w godzinach południowych po paru bezdeszczowych dniach. Dodatkowo dosuszamy je jeszcze na jakiejś płaskiej powierzchni, a następnie pakujemy do papierowych torebek. Przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu do następnego sezonu. Nasiona można pozyskiwać również z warzyw, chociaż to jest nieco trudniejsze.


Jesienne przycinanie krzewów i drzew

Jesienne cięcie wskazane jest szczególnie dla nowo posadzonych drzew i krzewów liściastych (nie dotyczy to krzewów zimozielonych). Młode rośliny odpowiednio przycięte będą ładniej się nam rozkrzewiać i zawiązywać więcej kwiatowych pąków. Jesienne cięcia stosujemy również do krzewów czarnych porzeczek, malin i jeżyn.

Pod koniec września przycinamy orzechy włoskie, a późną jesienią leszczynę. Zabieg odmładzający można także przeprowadzić na niektórych krzewach ozdobnych tj. krzewuszki, kaliny, głogi, berberysy czy lilaki.

Pamiętajmy, że bardzo ważnym elementem jesiennego cięcia jest zabezpieczenie powstałych ran odpowiednią maścią ogrodniczą.


Seniorze, bądź bezpieczny!