Aktualności


Okręgowe Dni Działkowca 2023 r.

W dniu 9 września w Naszym Ogrodzie zorganizowane zostały uroczyste obchody Okręgowego Dnia Działkowca.

W tym roku mieliśmy zaszczyt być gospodarzem i współorganizatorem tego święta. Jego przebieg bardzo wyczerpująco przedstawił Prezes Okręgu p. Tadeusz Jarzębak na stronie internetowej Polskiego Okręgu Działkowców – Okręg w Szczecinie.

Pragniemy serdecznie podziękować za owocną współpracę, zarówno przy organizacji tego pięknego wydarzenia jak i za całokształt działań nakierowanych na rozkwit Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Zarząd ROD Skarbówka


Dzień Działkowca 2023 r.

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego Skarbówka razem z Zarządem Okręgu PZD w Szczecinie organizuje uroczyste obchody Dnia Działkowca 2023 w dniu 9 września 2023 o godz.11.00 na terenie naszego ogrodu.

Program spotkania:

 1. Otwarcie uroczystości.
 2. Wystąpienie Prezesa OZ PZD.
 3. Wystąpienie zaproszonych gości.
 4. Wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień – uhonorowanie zasłużonych działkowców okręgu i ogrodu

Atrakcje:

 1. Występ artystycznej grupy tańca nowoczesnego.
 2. Występ zespołu muzycznego.
 3. Koncert pieśni i piosenek
 4. Stoiska ogrodów prezentujących swój dorobek oraz prezentacja dorobku i historii ROD Skarbówka.
 5. Niespodzianki dla dorosłych i dla dzieci.
 6. Zabawa taneczna od 20.00 do 3.00.

Po zakończeniu części oficjalnej wspólny posiłek, rozmowy i wymiana doświadczeń.

Serdecznie Państwa zapraszamy.

Zarząd ROD Skarbówka


Zabawa i nauka

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że zrealizowany został kolejny etap projektu Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych.

Z pozyskanych funduszy zakupiony został plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa dla dorosłych oraz czternaście tablic edukacyjnych.

Wszystko to zamontowane na uprzednio pięknie uporządkowanym terenie wśród nasadzonych różnorodnych gatunków roślin. Niewątpliwie bardzo wzbogaca miejsce do rodzinnego spędzania wolnego czasu i pozwala promować zdrowy styl życia. Bawiąc się jednocześnie możemy poznawać wiele ciekawostek z życia otaczającej nas przyrody.

Zapraszamy i prosimy, aby korzystając zadbać o to nasze wspólne dobro!
Zarząd ROD Skarbówka


Uwaga, tymczasowe zmiany w godzinach otwarcia kasy

Szanowni Państwo, informujemy, że w związku z planowanymi urlopami kasa z opłatami za działkę będzie nieczynna w dniach 11.07.2023, 18.07.2023 oraz 08.08.2023 r.

Czynna dodatkowo natomiast będzie w niedziele 30.07.2023 i 13.08.2023 r. w godz.10-14. Kasa z opłatami za media w dniach 04.07.2023 i 11.07.2023 czynna będzie od godz. 16.30.

O ewentualnych zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zarząd ROD Skarbówka


Otwarte niedziele

Szanowni Państwo, Zarząd ROD Skarbówka informuje Państwa, że w związku z okresem urlopowym otwieramy dodatkowo Biuro Zarządu i kasy w dniach 18.06.2023 r., 25.06.2023 r., oraz 02.07.2023 r. w godzinach od 10.00 do 14.00. Zapraszamy do regulowania należności.


Opłaty w 2023 roku

Szanowni Działkowcy, wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom Zarząd ROD Skarbówka informuje Państwa, że można dokonywać opłat za zużytą energię elektryczną i pobraną wodę dokonując przelewu na konto:

BOŚ, nr konta 09 1540 1085 2001 5317 8969 0001.

Informujemy, że opłata za 1kWh (energii elektrycznej) wynosi 0.86 zł, koszt pobranej wody to 5,12 zł za m3.

Podczas dokonywania przelewu proszę podać numer działki, imię i nazwisko oraz stan końcowy licznika prądu i wody na działce (zużycie).

Stan poprzedni przed zużyciem, celem określenia wysokości opłaty, uzyskacie Państwo w każdy wtorek w godzinach od 13.00 do 17.30 pod numerem telefonu 723700706.

Osoby, które nie mają możliwości dokonywania przelewu za media, będą mogły dokonywać opłat na dotychczasowych zasadach.

Przypominamy, że obowiązują jednocześnie dodatkowe opłaty jednorazowe (roczne) na pokrycie różnic z faktur wystawionych przez ENEA za rok 2022 jest to 45,52 zł (zmieniona opłata za przesył i czynności administracyjne). Dodatkowa opłata za wodę to kwota 6,10 zł za miniony rok, również wynika to z faktur jakimi zostaliśmy obciążeni przez ZWiK Szczecin za ubiegły rok. Dopłaty te są jednorazowe i nie będą pobierane każdorazowo przy regulowaniu należności za media. Numer konta banku można otrzymać przy kasach. Dodatkowe informacje otrzymacie Państwo od każdego członka zarządu.


Dzień Dziecka 2023

Tradycyjnie kolejny już sezon letni rozpoczęliśmy uroczystymi obchodami Dnia Dziecka. Przygotowaliśmy wiele konkursów z nagrodami. Były gry i zabawy, czyli “dla każdego coś miłego”.

Świetna oprawa muzyczna i słoneczna aura sprawiły, że wszystkim dopisywał super humor. Udzielił się on także dorosłym, którzy wieczorem uczestniczyli w zabawie tanecznej.

Fotorelacja z imprezy w naszej galerii.


Wspólne prace w Ogrodzie

Korzystając z pięknej pogody postanowiliśmy zasadzić rośliny i krzewy zakupione z Funduszy Europejskich jakie pozyskaliśmy z programu “Infrastruktura i Środowisko”.

Nasadzenia te ozdobią otoczenie placu zabaw, a będą przede wszystkim służyć w celach edukacyjnych, szczególnie dla dzieci.

Bardzo ładnie wyglądać będzie też otoczenie budynku świetlicy ogrodu, które zyskało nowe ścieżki, a w chwili obecnej znacznie zostało wzbogacone otoczenie tego budynku.

W prace bardzo zaangażowali się nasi niezastąpieni aktywiści pod kierownictwem pana prezesa. Trud poniesiony na pewno się opłacał, bo otoczenie wygląda bardzo ładnie co widać na załączonych fotografiach.Konferencja Delegatów 2023 r.

Szanowni Działkowcy, w dniu 29 kwietnia odbyła się, jak co roku, Konferencja Delegatów Naszego Ogrodu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele dziewięciu sektorów ROD Skarbówka. Konferencja przebiegała w rzeczowej i pełnej konkretów atmosferze. Podjęto 18 znaczących uchwał, do których uzasadnienie przedstawił Prezes Ogrodu p. Waldemar Marek. Plany i zadania stojące przed Związkiem na kolejny okres działania przedstawił Prezes OZ PZD p. Tadeusz Jarzębak. Miłym akcentem było podziękowanie i uhonorowanie p. Salomei Sus-Witkowskiej z okazji 50 lecia pracy w strukturach PZD.


Szanowni Działkowcy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2022 roku ogłosiła ogólnopolski program “Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. Zarząd ROD Skarbówka, po udzieleniu przez Zarząd Okręgowy PZD w Szczecinie pełnomocnictwa do reprezentowania Ogrodu w programie, złożył do w/w Agencji stosowny wniosek wraz z wymaganą dokumentacją. Pełnomocnikami z ramienia ROD Skarbówka są:

 • Prezes p. Waldemar Marek
 • Wiceprezes p. Wiesław Abramowicz
 • Skarbnik p. Tomasz Rudnicki

Złożona dokumentacja w pełni wyczerpała wszystkie zagadnienia zawarte w założeniach przedstawionego programu i otrzymała akceptację Agencji. W dniu 07.12.2022 r. w siedzibie ARiMR w Szczecinie została podpisana umowa na wykonanie prac oraz udzielony grant w wysokości 150.000,00 zł.

Jednocześnie informujemy Państwa, że na terenie Naszego Ogrodu rozpoczęły się już prace związane z realizacją przyjętego harmonogramu. Zagospodarowany zostanie teren przy budynku Zarządu wraz z placem zabaw dla dzieci. Postawiona będzie wiata z ławkami, siłownia plenerowa, sprzęt na placu zabaw, tablice edukacyjne, nasadzona roślinność itp. To wszystko będzie służyło państwu do miłego spędzania wolnego czasu, spotkań towarzyskich oraz rodzinnych na terenie naszego piękniejącego ogrodu. Całość będzie ogrodzona, oświetlona oraz monitorowana.

Zakupione i zmontowane zostały budki lęgowe dla ptaków (100 szt.). Trwa rozmieszczanie ich na drzewach naszego Ogrodu. Zakupiliśmy również zgodnie z harmonogramem rębak do gałęzi oraz defibrylator – urządzenie medyczne do ratowania życia. Urządzenie będzie znajdowało się na terenie Zarządu. Szczegółowo wszystkie zagadnienia związane z realizacją programu zostaną zamieszczone na tablicach ogłoszeń.
Z pozdrowieniami, Zarząd ROD Skarbówka


Kasy ogrodu – godziny otwarcia

Szanowni Państwo, kasy ogrodu ROD Skarbówka w dniach 20.12.2022 r. oraz 27.12.2022 r. czynne będą w godz. 13.00-17.30.

Otwarcie kas po nowym roku nastąpi w dniu 17 stycznia 2023 r. w godz. 13.00-17.30.

Za utrudnienia przepraszamy.

Zarząd


Uwaga – zima

Zarząd ROD Skarbówka  przypomina  wszystkim Działkowcom o właściwym  zabezpieczeniu działek  przed okresem zimowym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zabezpieczenie liczników energii elektrycznej i całych studzienek wodomierzowych.

Popękane okienka podglądowe w licznikach, przez które dostaje się woda i wilgoć mogą spowodować zwarcia w instalacji elektrycznej.

Bezwzględnie należy przed zimą wysuszyć i zaizolować wodomierze w studzienkach. Niedopuszczalne jest pozostawienie wody w instalacji i nie spuszczenie jej przed zimą. Studzienki powinny być suche, bez zgromadzonej w nich wody. Wielokrotnie notujemy zamarznięcie i zniszczenie wodomierzy, co niesie za sobą określone konsekwencje finansowe dla Działkowca.


Przypomnienie

Zarząd ROD Skarbówka przypomina wszystkim dzierżawcom działek o zabezpieczeniu przed okresem zimowym studzienek wodomierzowych i wodomierzy, a także zakręcanie w tych studzienkach zaworów głównych. Proponujemy zabezpieczyć również metalowe krany, które znajdują się na zewnątrz altan.Komunikat

Szanowni Państwo, jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz wniosek złożony do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rozwój zielonej infrastruktury ogrodów został rozpatrzony pozytywnie. Uzyskaliśmy wysoką punktację – 35 pkt. Tym samym zakwalifikowaliśmy się do pozyskania grantu z Unii Europejskiej w kwocie 150 tysięcy złotych!

Prezes ROD Skarbówka


Święto Niepodległości w Naszym Ogrodzie

Tradycyjnie już uczciliśmy Dzień 11 Listopada uroczystym spotkaniem przy ognisku. Licznie przybyli Działkowcy wraz ze swoimi rodzinami świętowali 104. rocznicę odzyskania niepodległości.

Wspólnie z nami radowali się tym wydarzeniem przybyli Goście, w tym przedstawiciele OZ PZD p. Tadeusz Jarzębak i p. Józef Romanowski oraz p. Ewa Rogala i p. Eugeniusz Rabuski z KR OZ PZD. Władze miasta reprezentowała Radna Miasta Szczecin p. Maria Myśliwiec. Przybyli też nasi sąsiedzi p.Wiesława Krupińska Radna Osiedla Osów oraz p. Mateusz Wianek reprezentujący Osiedle Skarbówek.

Zarząd ROD Skarbówka z Prezesem na czele jako gospodarze imprezy zadbali o gorącą atmosferę. Płonące ognisko, pieczone kiełbaski, pyszna grochówka i czerwony barszczyk rozgrzewały ciało. Doniośle brzmiał wspólny śpiew patriotycznych pieśni przy akompaniamencie gitary.

Zdjęcia z wydarzenia znaleźć można w naszej galerii.


Narodowe Święto Niepodległości

Szanowni Państwo!

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego Skarbówka zaprasza wszystkich Państwa na spotkanie z okazji Święta Niepodległości 11 listopada.

Spotkanie organizujemy w tym dniu o godzinie 14:00 na terenie przyległym do budynku zarządu. Na spotkanie prosimy przynieść kijki do pieczenia kiełbasek. W programie: śpiewanie pieśni patriotycznych.

Serdecznie zapraszamy naszych Działkowców.

Zarząd


Dzień Działkowca w ROD Skarbówka

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że 3 września 2022 r. świętowaliśmy Dzień Działkowca połączony z obchodami 75-lecia powstania ROD Skarbówka. W spotkaniu uczestniczyli licznie przybyli działkowcy oraz zaproszeni goście. Dla zasłużonych działkowców przygotowano szereg upominków, dyplomów i wyróżnień.

Wiceprezes Krajowej Rady PZD p. Tadeusz Jarzębak złożył wszystkim serdeczne życzenia i gratulacje, odczytał treść dyplomu od Prezesa Krajowej Rady PZD p. Eugeniusza Kondrackiego i złożył go wraz z okazałym pucharem na ręce Prezesa ROD Skarbówka p. Waldemara Marka.

Życzenia i gratulacje otrzymaliśmy również od szanownych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w tym Posła na Sejm p. Dariusza Wieczorka z małżonką, Radnej Miasta Marii Myśliwiec, Radnych Osiedli p. Iwony Świątkowskiej i p. Wiesławy Krupińskiej oraz przedstawicieli Komendy Policji.

Prezes w imieniu całego Zarządu ROD Skarbówka podziękował za wszystkie ciepłe słowa i zaprosił na tradycyjny poczęstunek. Dla chętnych przygotowano miejsce do zabawy tanecznej na świeżym powietrzu. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze, wśród wyeksponowanych dorodnych plonów oraz dźwiękach muzyki. Zdjęcia z wydarzenia znaleźć można w naszej galerii.


Seniorze, nie daj się oszukać!

W związku z nasilającymi się w ostatnim czasie oszustwami i wyłudzeniami zostało zorganizowane na terenie Naszego Ogrodu spotkanie z przedstawicielem Komendy Policji. Dzielnicowi naszego rejonu spotkali się ze starszymi Działkowcami, aby omówić czyhające na nich zagrożenia. Szczególną uwagę zwrócono na wyłudzanie pieniędzy metodą “na wnuczka” lub “na policjanta”. Rozdano również ulotki z treścią, jak działać w takich sytuacjach.Obchody Dnia Działkowca

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że 27 sierpnia 2022 r. odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Działkowca zorganizowane przez Zarząd Okręgu PZD w Szczecinie wspólnie z ROD Kotwiczna. Ogród ten, podobnie jak i nasz, obchodzi w tym roku 75-lecie istnienia, stąd też zapewne doznaliśmy zaszczytu bycia gośćmi na tej uroczystości. Zaprezentowaliśmy tam w dużym skrócie historię oraz teraźniejszość Naszego Ogrodu.

Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno Gospodarzy jak i znamienitych Gości, zwłaszcza I Prezesa Krajowej Rady PZD p. Tadeusza Jarzębaka oraz Posła na Sejm RP p. Dariusza Wieczorka. Obydwaj Panowie zostali osobiście zaproszeni przez Prezesa ROD Skarbówka p. Waldemara Marka do wspólnego świętowania wraz z nami Jubileuszu 75-lecia Naszego Ogrodu zaplanowanego na 3 września 2022 r.

Zarząd


Spotkanie z okazji Dnia Działkowca

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego Skarbówka zaprasza wszystkich działkowców naszego ogrodu na tradycyjne spotkanie z okazji Dnia Działkowca.

Spotkanie planujemy na dzień 3 września 2022 r. o godzinie 14:00. Zachęcamy do pochwalenia się swoimi plonami i udziału w wystawie.


Po części oficjalnej zapraszamy na tradycyjny działkowy poczęstunek.

Zarząd


Szanowni Państwo, szanowni Działkowcy

W imieniu swoim oraz wszystkich Działkowców naszego ogrodu pozwólcie Państwo, że tą drogą podziękuję bardzo serdecznie Pani Teresie Kiedrowskiej Kostenckiej za dwadzieścia dwa lata solidnej, wytężonej i pełnej zaangażowania pracy na stanowisku księgowej w naszym ogrodzie. Przez wiele lat była oddana sprawom ogrodu, a swoją pracę wykonywała w sposób sumienny. Dziękując jej za te lata pracy życzę w imieniu swoim, Działkowców oraz pozostałych członków Zarządu dużo zdrowia, pomyślności oraz wielu lat w szczęściu.

Prezes Zarządu ROD Waldemar MAREK


Godziny pracy kas w okresie wakacyjnym

 • 28.06.2022 r. – kasa z opłatami za działkęnieczynna
 • 05.07.2022 r. – kasa z opłatami za działkę czynna w godz. 13:00-19:00
 • 12.07.2022 r. – kasa z opłatami za działkę czynna w godz. 13:00-19:00, kasa z opłatami za prąd i wodę czynna w godzinach 16:30-19:00
 • 19.07.2022 r. – kasa z opłatami za działkęnieczynna, kasa z opłatami za prąd i wodę czynna w godzinach 16:30-19:00
 • 26.07.2022 r.sekretariatnieczynny, kasa z opłatami za działkęnieczynna, kasa z opłatami za prąd i wodę czynna w godz. 16:30-19:00
 • 02.08.2022 r.sekretariatnieczynny, kasy czynne w godz. 13:00-17:30
 • 09.08.2022 r.kasy czynne w godz. 13:00-17:30
 • 16.08.2022 r.kasy czynne w godz. 13:00-17:30
 • 23.08.2022 r. – kasa z opłatami za działkę czynna w godz. 13:00-17:30, kasa z opłatami za prąd i wodęnieczynna
 • 30.08.2022 r.kasy czynne w godz. 13:00-17:30

Zabawa, zabawa i… po udanej zabawie 😉

Po dwuletniej przerwie spowodowanej Covidem, zorganizowaliśmy obchody Dnia Dziecka. Piękną pogodę połączyliśmy z fantastyczną zabawą. Były konkursy, malowanie buziek, rysowanie, śpiew i taniec. Oczywiście był także słodki poczęstunek i mnóstwo kolorowych zabawek dla dzieci. Ogromną radość najmłodszym sprawiły balony napełniane helem i suchy basen. Dorośli w ciągu dnia świetnie bawili się ze swoimi pociechami. Wieczorem zabawą taneczną powitaliśmy sezon letni. W spotkaniu uczestniczył również Sekretarz Okręgu PZD Roman Krempski, a nad całością czuwał Prezes Ogrodu Waldemar Marek.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w naszej galerii (kliknij tu aby otworzyć)


Uwaga Działkowcy, PILNE!!!

OBOWIĄZEK ZGŁASZANIA DO CEEB ŹRÓDEŁ CIEPŁA I SPALANIA PALIW!!!

W dniu 01.07.2021 r. została uruchomiona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (zwana CEEB), do której właściciel lub zarządca budynku lub lokalu jest zobowiązany zgłaszać posiadane źródła ciepła lub spalania paliw do 1MW. Obowiązek ten został wprowadzony ustawą z dnia 29.10.2020r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw i wszedł w życie z dniem 1 lipca u. r. (zgodnie z z terminem określonym w komunikacie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 25 marca 2021r. Aktualnie wynika on z art.27a- 27g ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Zgłoszenia źródeł ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy dokonać poprzez złożenie deklaracji elektronicznie na stronie internetowej https://zone.gunb.gov.pl/ (konieczne jest posiadanie profilu zaufanego albo dowodu elektronicznego przez składającego deklarację) albo pisemnie. Wersję papierową deklaracji należy złożyć w urzędzie miasta/gminy właściwym ze względu na umiejscowienie budynku (osobiście lub listownie). Dla działkowców miejscem złożenia lub wysłania deklaracji jest Urząd Miasta Szczecin Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Składając deklarację osobiście udajemy się do Sali 62 ( Kancelaria). Wzór deklaracji (m.in. dia nieruchomości niezamieszkałych – formularz B) dostępny jest na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow), na której znajdują się też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Deklaracje można pobrać również w biurze zarządu w każdy wtorek od godz. 13.00-17.30. Wyżej wymieniona deklarację należy złożyć w następujących terminach:- deklaracja, która dotyczy źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r. należy złożyć najpóźniej do 30.06.2022 r. – dla nowego źródła ciepła w ciągu 14 dni od chwili jego uruchomienia.

Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do 1 MW dotyczy wszystkich właścicieli. Oznacza to, że obowiązek składania deklaracji dotyczy również PZD, zarządów jak i poszczególnych działkowców, posiadających altany działkowe wyposażone m.in. w ogrzewanie elektryczne, w kominki, kozy, piece, kotly itd. Przy czym, zarząd ROD jako właściciel budynków na terenie ROD, jak i działkowcy jako właściciele altan działkowych (zgodnie z art.2 ustawy o ROD), są zobowiązani do realizacji wymienionego obowiązku we własnym zakresie tj. poprzez wypełnienie i złożenie deklaracji osobno przez zarząd ROD I osobno przez poszczególnych działkowców. Wzór przykładowo wypełnionej deklaracji (na trzech stronach) znajduje się poniżej.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.Ogłoszenia bieżące

Szanowni Państwo, Zarząd ROD Skarbówka informuje Państwa, że od 1 grudnia 2021 r. bramki wjazdowe na poszczególne rejony będą zamknięte. Nie będą otwierane w każdy piątek przez cały okres zimowy. Apelujemy aby w tym okresie wstrzymać się z pracami budowlanymi przy budowie altan, czy też innych obiektów, unikać wjazdu na teren ogrodu ciężkimi samochodami i innym sprzętem ze względu na podmokły teren alejek ogrodowych w okresie zimowym.

Przypominamy wszystkim działkowcom o konieczności dokonania odczytu wodomierzy oraz liczników energii elektrycznej i rozliczenie się najpóźniej do 21 grudnia 2021 r. Rozliczenie po tym okresie będzie możliwe dopiero w nowym roku i po stawkach w nim obowiązujących.

Pamiętajcie Państwo o zabezpieczeniu wodomierzy przed okresem zimowym oraz prosimy o zabezpieczenie swojego mienia na działkach przed jakimikolwiek szkodami.

Informujemy, że kasy zarządu i biuro ogrodu w dniach 28 grudnia 2021 r. oraz 4 stycznia 2022 r. będą nieczynne. Jest to spowodowane zmianą oprogramowania oraz ustalenie przez zarząd opłat na przyszły rok.


Nagroda Prezesa

Szanowni Państwo, Drodzy Działkowicze!

W dniu 8 listopada tego roku na terenie ogrodu „Przyjaźń” w Szczecinie odbyło się spotkanie Okręgowej Rady PZD podsumowujące obchody 40-lecia PZD w województwie zachodniopomorskim. Podsumowano na nim dorobek ogrodów w naszym regionie. Wspomniano o problemach i omawiano sposoby ich rozwiązania. Pracę OZ PZD w Szczecinie podsumował Pan I Wiceprezes KR PZD Tadeusz Jarzębak. W swoim wystąpieniu podziękował osobom, które w sposób szczególny na co dzień w zarządach rozwiązują problemy swoich małych lub większych społeczności ogrodowych jak również w OZ PZD. Po rzeczowej dyskusji przyszedł czas na podsumowania i wyróżnienia. Miło mi poinformować Państwa, że Prezes Krajowej Rady PZD Pan Eugeniusz Kondracki wyróżnił mnie dyplomem Za Zasługi Dla Polskiego Związku Działkowców oraz okolicznościowym medalem 40-lecia PZD Bene meritus (dobrze zasłużony). Jest to duże wyróżnienie dla mnie, którego absolutnie nie oczekiwałem. Jednocześnie jest to też wyróżnienie dla wszystkich członków zarządów, którzy przez okres minionych 20 lat pracowali razem ze mną, dla dobra naszego ogrodu.


Niewątpliwie jest to bardzo duża zasługa działkowców, którzy też bardzo aktywnie angażowali się i robią to nadal, we wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia jakie organizujemy w naszym ogrodzie. Wszystkim działkowcom, członkom byłych i obecnego zarządu ROD Skarbówka serdecznie dziękuję i zapraszam do dalszej współpracy.

Prezes Zarządu ROD Skarbówka


Komunikat

Informujemy, że we wtorek 2 listopada 2021 r. (Dzień Zaduszny) NIECZYNNE będzie Biuro Zarządu oraz Kasy.


Konferencja Delegatów

W dniu 21 sierpnia 2021 roku odbyła się w Naszym Ogrodzie Konferencja Delegatów. Delegaci zostali wybrani na okres czterech lat na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w 2019 roku. W konferencji wziął udział Prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców mgr Tadeusz Jarzębak pełniący również funkcję I Wiceprezesa Rady Krajowej PZD. Prezes ROD “Skarbówka” p. Waldemar Marek otwierając konferencję powitał serdecznie Gościa oraz zebranych Działkowców. Następnie przedstawił zebranym sprawozdanie z pracy Zarządu za miniony rok. Swoje sprawozdanie przedstawiła też z ramienia Komisji Rewizyjnej p. Łucja Krzyształowska, a stan finansów omówiła księgowa Ogrodu p. Teresa Kostencka.

Pan Prezes OZ PZD w swoim wystąpieniu podsumował 40 lat jakie przebył związek oraz przedstawił plany i zadania jakie stoją przed działkowcami. Omówił także zagrożenia jakie się pojawiają i sposoby jak im przeciwdziałać. W trakcie obrad jednomyślnie podjęto szereg ważnych uchwał, których celem jest usprawnienie funkcjonowania Ogrodu w najbliższym roku.

Z okazji 40 lecia PZD Prezes Jarzębak wręczył zasłużonym Działkowcom okolicznościowe dyplomy i wyróżnienia. Drobne upominki z tej okazji wręczył też Prezes Ogrodu.

Nad bezpiecznym przebiegiem spotkania czuwał jej przewodniczący p. Lech Bochyński. Konferencję zamknął i podziękował zebranym za udział Prezes Ogrodu p. Waldemar Marek.

Zdjęcia ze spotkania znaleźć można w naszej galerii (kliknij tu aby otworzyć).


Uwaga Działkowcy, przestrzegajmy przepisów!

W związku z pojawiającymi się przypadkami samowolnego przesuwania granic działki, a zdarza się to niekiedy podczas budowy lub remontu ogrodzenia, Zarząd ROD Skarbówka przypomina o konieczności stosowania obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Powierzchnia i granice działki muszą być zgodne z planem zagospodarowania ROD o czym stanowią zapisy Regulaminu ROD par.5 pkt 2, par.9 pkt 4 oraz par.38 i par.40 pkt 1.

W razie pojawiających się wątpliwości należy skontaktować się z Zarządem ROD “Skarbówka”.


Jubileusz 40-lecia Polskiego Związku Działkowców

Na mocy Ustawy z dnia 6 maja 1981 roku powstał samodzielny Polski Związek Działkowców. Przejął on wszystkie ogrody działkowe tworzone od początku XX wieku. Przez te lata wykonał ogrom pracy tworząc z ogrodów o różnym charakterze jeden organizm. Zachęcamy do zapoznania się z dorobkiem minionych 40 lat, przedstawionym w materiale “Uroczyste VIII Posiedzenie Krajowej Rady PZD w 40-tą Rocznicę Powstania Polskiego Związku Działkowców” znajdującym się na stronie Polskiego Okręgu Działkowców – Oddział w Szczecinie.


Pandemia koronawirusa a ROD Skarbówka

W związku z bardzo złą sytuacją epidemiczną związaną z rozwojem trzeciej fali zachorowań na COVID-19, jak również aurą sprzyjającą rozpoczęciu aktywności działkowców na działkach w ROD, Krajowy Zarząd PZD uważa za konieczne przypomnienie o obowiązku przestrzegania ogólnokrajowych obostrzeń oraz regulacji wewnątrzzwiązkowych. Mają one na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa oraz zapewnienie bezpieczeństwa działkowców i ich rodzin. Dotyczy to w szczególności:

1) zakazu zgromadzania się w częściach wspólnych ROD i na działkach;

2) zachowywania dystansu społecznego w częściach wspólnych ROD oraz w miejscach takich jak: aleje, śmietniki, bramy, furtki, wspólne hydranty, parkingi, place zabaw itp.

3) obowiązku zakrywania ust i nosa na ternach ogólnych ROD.

Wiosna to okres rozruchu w ROD, włączana jest woda i energia elektryczna. Krajowy Zarząd PZD zwraca się o przemyślane realizownie tych działań, aby nie powodowały zabronionego w obecnej sytuacji gromadzenia się osób przez to stwarzania zagrożenia dla zdrowia i życia.

Krajowy Zarząd PZD przypomina również, że na podstawie uchwały nr 295/2020 KZ PZD z dnia 15 października 2020 roku w sprawie szczególnych zasad funkcjonowania struktur PZD w związku z obowiązującymi restrykcjami wynikającymi ze stanu epidemii wprowadził nadzwyczajne zasady pracy dla jednostek organizacyjnych PZD. Dzięki nim zapewnione jest nieprzerwane funkcjonowanie struktur PZD przy konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa i ostrożności. Koniecznością jest zminimalizowanie bezpośrednich kontaktów z działkowcai, do przypadków tego absolutnie wymagających. Pozostałe sprawy powinny być załatwiane w innej formie, zwłaszcza w drodze telefoniczej, poprzez e-mail albo zwykłą pocztą.

Krajowy Zarząd PZD prosi o odpowedzialne postępowanie i decyzj, które pozwolą na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania ROD do momentu, gdy warunki zewnętrzne pozwolą na powrót do normalności. Ponad rok życia w epidemii sprawił, iż wiele osób zbyt pobłażliwie podchodzi do obostrzeń, nie realizując ich, czym narażają zdrowie i życie innych na niebezpieczeństwo. Krajowy Zarząd PZD przypomina, że zarząd ROD jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w ROD, dlatego też prosimy o zwracanie uwagi na zachowanie działkowców i reagowanie, tam gdzie zachodzi tego potrzeba.

Krajowy Zarząd PZD widzi i decenia wysiłek i pracę Prezesów oraz członków Zarządów ROD w tym trudnym czasie i w służbie działkowcom i za to serdecznie dziękuje.

PREZES
Eugeniusz KONDRACKI


Ogłoszenie

W związku z wprowadzoną przez ENEA S.A. podwyżką stawek opłat w 2021 roku, od dnia 01.01.2021 roku cena energii elektrycznej w ROD Skarbówka wynosi 79 groszy za 1 kWh. Kwota ta obejmuje koszty energii elektrycznej, inne opłaty związane z jej przesyłem oraz opłatę mocową.

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

W związku z dramatycznym zdarzeniem podczas prac przy studzience wodomierzowej, śmierć Naszego Działkowca, apelujemy o zachowanie daleko idącej ostrożności podczas wszelkich tego typu prac wykonywanych na działce. Wskazanym jest posiadanie asekuracji, dbajmy o siebie wzajemnie!


Broszury informacyjne

Zarząd ROD Skarbówka informuje, że w Biurze dostępne są bezpłatne broszury informacyjne dla Działkowców PZD wydane ze środków KR PZD. Zachęcamy – przychodźcie w każdy wtorek, weźcie, czytajcie, stosujcie:)


Nasz Ogród w czasie pandemii

Zgodnie z zaleceniami Krajowej Rady oraz OZPZD Zarząd ROD Skarbówka prowadzi swoją działalność przestrzegając ściśle obowiązującego reżimu sanitarnego. Działkowcy regulujący swoje zobowiązania finansowe kierowani są do okienka kasowego pojedynczo, po uprzednim zdezynfekowaniu rąk.

Oczekujący w kolejce przed Biurem Zarządu obowiązkowo posiadają maseczki zakrywające usta i nos. Dbamy również o przestrzeganie dystansu społecznego zachowując dwumetrową odległość.

Podobnie wygląda sytuacja podczas załatwiania formalności w sekretariacie Biura Zarządu. Prezes Ogrodu omawia bieżące tematy i rozwiązuje problemy w indywidualnych rozmowach. Miejscem spotkań jest przestronna świetlica działkowa.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie staramy się zabezpieczyć funkcjonowanie Ogrodu, wykazując się jednocześnie dużą troską o bezpieczeństwo pracowników i działkowców.


COVID 19 – ograniczenia


Ogłoszenie pilne! Opłaty za media


Sprawozdanie z Konferencji Delegatów Naszego Ogrodu

Zgodnie z uchwałą Krajowej Rady i wytycznymi dotyczącymi przestrzegania zasad dystansu społecznego, w dniu 22 sierpnia 2020 roku w Domu Działkowca ROD Skarbówka odbyła się Konferencja Delegatów Naszego Ogrodu.

Na spotkanie przybyli delegaci, którzy zostali wybrani przez działkowców na zebraniu sprawozdawczym za rok 2019. Reprezentowali oni wszystkie sektory Naszego Ogrodu. Z grona wybranych delegatów w konferencji uczestniczyło 65%, w związku z tym zebranie miało kworum i uchwały przez nich podjęte są ważne i obowiązujące wszystkich Działkowców.

Ze względu na zagrożenie koronawirusem skrócony został czas wystąpień nad sprawami ogólnymi, skupiając się nad szczegółami preliminarzy i planów pracy za rok 2019 oraz tych na 2020 rok.

Dyskusja była bardzo merytoryczna i rzeczowa. Uchwały jakie miała za zadanie podjąć Konferencja Delegatów, zostały po szczegółowej analizie przyjęte jednogłośnie. Treść podjętych uchwał zostanie udostępniona na tablicach informacyjnych Naszego Ogrodu.

Zarząd ROD Skarbówka
Prace porządkowe na terenie Zarządu ROD Skarbówka

W dniu 21 sierpnia w “pocie czoła” w przenośni i dosłownie, bo słońce grzało mocno, zebrała się grupa osób dobrej woli, aby poprawić estetykę najbliższego otoczenia.

Oczyszczono klomby, trawniki oraz podjazdy asfaltowe. Prezes Ogrodu, będąc sam mocno zaangażowany w trakcie prac porządkowych, nie zapomniał również o skromnym poczęstunku oraz zimnych napojach dla strudzonych 😉

Wszystkim, którzy zechcieli poświęcić swój czas i energię dla dobra wspólnego, serdecznie dziękujemy!
Harmonogram pracy kas w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień)

07.07.2020 r. – tylko opłaty za działkę i śmieci w godz. 13:00-17:30

14.07.2020 r. – kasy nieczynne

21.07.2020 r. – kasy czynne w godz. 13:00 – 19:00

28.07.2020 r. – tylko opłaty za prąd i wodę w godz. 13:00 – 17:30

04.08.2020 r. – opłaty za działkę i śmieci 13:00 – 19:00,
opłaty za prąd i wodę 16:30 – 19:00

11.08.2020 r. – opłaty za działkę i śmieci 13:00 – 19:00,
opłaty za prąd i wodę 16:30 – 19:00

18.08.2020 r. – opłaty za działkę i śmieci 13:00 – 19:00,
opłaty za prąd i wodę 16:30 – 19:00

25.08.2020 r. – kasy czynne w godz. 13:00 – 17:30


Uwaga! Ważny Komunikat

W związku z ogłoszonym w naszym kraju zagrożeniem epidemicznym Biuro Zarządu ROD Skarbówka ogranicza częściowo swoją działalność. Opłaty za prąd i wodę można, jeszcze płacić w Kasie Ogrodu w każdy wtorek godz. 13.00-17.30

Jednocześnie Zarząd zwraca się z prośbą o wcześniejsze regulowanie zaliczkowo opłat za działkę za 2020 rok w wysokości 600 zł na konto bankowe ROD Skarbówka z podaniem numeru działki.

Numer rachunku bankowego:
09 1540 1085 2001 5317 8969 0001

Dziękujemy za zrozumienie i apelujemy o zachowanie ostrożności i dbanie o zdrowie.


Zarządzenie i apel Zarządu ROD Skarbówka

W związku z panującą epidemią koronawirusa wprowadza się bezwzględny ZAKAZ PRZEBYWANIA NA TERENIE OGRODU OSÓB OBCYCH, nie będących dzierżawcami działki.

Zakaz obejmuje również osoby i firmy zewnętrzne wykonujące prace remontowe i budowlane tj, budowa altan, szamb, ogrodzeń.

Zakaz nie obejmuje naszych działkowców i ich najbliższej rodziny. Apelujemy jednak o ograniczenie aktywności do niezbędnego minimum.

Informujemy, że zarówno świetlica jak i plac zabaw zostały zamknięte.

Zachowajmy zdrowy rozsądek podczas pobytu oraz przestrzegajmy obowiązujących rygorów.

Ze szczegółami oraz interpretacją prawną obowiązujących przepisów dotyczących przedmiotowych regulacji można zapoznać się na PZD.pl.


Ważny apel!

Zarząd ROD Skarbówka zwraca się z prośbą o selektywne usuwanie z działki odpadów, dokładną segregację śmieci i restrykcyjne przestrzeganie obowiązujących obecnie zasad.

Apelujemy o to, aby do kontenerów trafiały tylko niezbędne do usunięcia odpady komunalne!

Pozostałe odpady typu szkło, metal, plastik na razie nie będą przyjmowane. Nie zapełniajmy kontenerów takimi odpadami, które możemy przetrzymać lub zutylizować poza ogrodem. Nie stwarzajmy miejsca, które może być niebezpieczne zarówno dla naszych pracowników jak również innych działkowców.

Ze względu na obecny stan epidemiczny w kraju zmuszeni jesteśmy do ograniczenia aktywności, działamy w trybie awaryjnym i nie posiadamy dostatecznych sił, aby na bieżąco usuwać nadmierne ilości odpadów. Zwracamy się również z prośbą o oszczędne gospodarowanie wodą i energią elektryczną. Liczymy na Państwa odpowiedzialność i współpracę w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Dziękujemy i pozostajemy pełni nadziei na szybki powrót do normalności.


Naprawiamy, usprawniamy!

Wykorzystując sprzyjającą pogodę postanowiliśmy podjąć się robót modernizujących naszą sieć wodną. Istniejąca obecnie w Naszym Ogrodzie sieć wodna wykonywana była przy bardzo ograniczonych środkach finansowych i wymaga usprawnienia. Prace obecnie skupiają się głównie na zasuwach wodnych. Tam gdzie jest to konieczne instalowane są nowe zasuwy. Pozwoli to nam przy ewentualnych awariach na szybkie odcięcie wycieku i niedopuszczenie do zbędnej utraty dużych ilości wody.Wybory do Okręgowego Zarządu PZD

Miło nam poinformować, że w wyniku wyborów w skład nowej Rady Okręgowej Zarządu PZD w Szczecinie wszedł Prezes Naszego Ogrodu p. Waldemar Marek.

Komisję Rewizyjną Okręgowego Zarządu PZD zasilił wiceprzewodniczący ds. technicznych ROD Skarbówka p. Krzysztof Kowalik.

Gratulujemy i życzymy satysfakcji oraz owocnej pracy na rzecz rozwoju PZD.


Przepraszamy!

Pragniemy przeprosić za niedogodności, jakie pojawiły się we wtorek podczas wnoszenia opłat w siedzibie Zarządu. Dzień 14 stycznia 2020 r. był pierwszym dniem uruchomienia nowego systemu komputerowego.

Nowe komputery połączone w jedną sieć mają za zadanie usprawnić obsługę Działkowców. Jednak nie udało się w praktyce uniknąć pewnych błędów, co przy dużej ilości petentów przełożyło się na uciążliwą kolejkę i towarzyszący temu stres.

Dołożymy wszelkich starań, aby sytuacja taka nie miała miejsca w przyszłości, a docelowo obsługa Państwa płatności była szybka i sprawna.

Zarząd ROD Skarbówka


Jaśniej, taniej i bezpieczniej

Pragniemy poinformować, że na terenie Naszego Ogrodu trwa wymiana żarówek na energooszczędne. Mając na uwadze wzrost cen energii elektrycznej oraz widząc potrzebę modernizacji oświetlenia, Zarząd postanowił zakupić i wymienić 50 sztuk żarówek energooszczędnych o podwyższonej mocy. Pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie środków finansowych przeznaczonych na ten cel oraz sprawi, że będzie jaśniej i bezpieczniej.


Uwaga Działkowcy

W okresie jesienno-zimowym tj. od 15 listopada 2019 r. do 31 marca 2020 r. bramy wjazdowe na teren ogrodu (w piątki) nie będą otwierane.

Przypomina się także o konieczności zabezpieczenia studzienek wodomierzowych na okres zimowy.

Zarząd


Informujemy

Zarząd ROD Skarbówka jest w posiadaniu Kalendarza Działkowca 2020. Kalendarze nieodpłatnie rozprowadzą gospodarze w poszczególnych rejonach (sektorach). Możliwy jest również ich odbiór w Biurze Zarządu.


Palenie ognisk ZAKAZANE!

Jesień to wzmożony czas prac porządkowych na działkach. Osłaniamy, zakrywamy, grabimy i sprzątamy. Przypominamy, że nie wolno spalać na działkach żadnych odpadów! Zakazuje tego nie tylko Regulamin ROD (§133 pkt 5), ale przede wszystkim prawo powszechnie obowiązujące – ustawa o odpadach, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. W wielu miastach w ogóle nie można palić ognisk, a na pewno na terenie całej Polski jest całkowity zakaz spalania odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi (spalarnia śmieci).

Pomysłów na zagospodarowanie zgrabionych liści jest wiele. Wszystko zależy od tego czy są one zdrowe, czy też porażone przez szkodniki i choroby. Jeśli są zdrowe, możemy przeznaczyć je na materiał do kompostowania (po połączeniu z innymi odpadami organicznymi można uzyskać uniwersalny, tani, doskonały kompost), wykorzystać jako zimowe okrycie bylin wrażliwych krzewianek. Liście buku, dębu, olchy, orzecha rozkładają się bardzo powoli, nawet przez 3 lata. Warto je kompostować w oddzielnym kompostowniku.

Porażonych chorobami liści (w tym również kasztańców) nie należy kompostować. Można je zakopać w ziemi na głębokość co najmniej 30 cm. Koniecznie zajrzyj do październikowego “działkowca”. Opisane tam patenty na liście sprawia, że jesień na działce będzie uporządkowana i bardzo kolorowa.


Oszczędzamy ocieplając

Pragniemy poinformować o podjęciu dalszych prac modernizacyjnych siedziby Zarządu i biura ROD.

Po generalnej wymianie poszycia dachu i rynien, nadszedł czas na ocieplenie budynku. Specjalistyczna firma wykonuje zlecone prace w szybkim tempie. Ściany docieplone styropianem o grubości 12 cm pozwolą na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Nad prawidłowym przebiegiem prac czuwają Prezes Waldemar Marek oraz p.Eugeniusz Woźniak. Za kolorystykę elewacji odpowiada główny Gospodarz Obiektów ROD p. Tomasz Rudnicki.


Dzień Działkowca 2019

W dniu 31 sierpnia b.r. o godz. 14:00 w Naszym Ogrodzie rozpoczęły się coroczne obchody Dni Działkowca. Wcześniej przedstawiciele Zarządu wzięli udział w obchodach Okręgowych Dni Działkowca 2019 wystawiając na stoisku dorobek ROD “Skarbówka”, doceniony przez władze OZ PZD.

Dzień był piękny, słoneczny, dorodne plony wyeksponowane w bardzo estetycznym wystroju dopełniały odświętny nastrój, który udzielił się wszystkim przybyłym.

Uroczystość otworzył Prezes Zarządu p. Waldemar Marek witając zaproszonych Gości i Działkowców. Serdecznie podziękował wszystkim za zaangażowanie i pracę na rzecz Ogrodu, a najbardziej wyróżniających się uhonorował odznakami i dyplomami. Poruszył również kilka ważnych tematów, kładąc nacisk na konieczność segregacji śmieci. Wątek ekologiczny rozwinęli przedstawiciele Fundacji GREEN, którzy przeprowadzili także konkurs z nagrodami. Nie zabrakło wyśmienitego poczęstunku dla wszystkich zebranych oraz słodyczy i świetnej zabawy dla najmłodszych. Radosne zakończenia tego dnia stanowiła zabawa taneczna dla dorosłych.

Zdjęcia z uroczystości znaleźć można w naszej galerii (kliknij tu aby otworzyć).

Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy


Zarząd ROD Skarbówka przypomina

o obowiązku zgłaszania do zarządu w formie pisemnej zamiaru budowy lub rozbudowy altany oraz zamontowania zbiornika na nieczystości ciekłe (szamba) wraz z rysunkami ich lokalizacji na działce, zgodnie z nowym Regulaminem ROD /rozdział V paragraf 43, 44, 45/.


Spotkanie “POD PLATANAMI” czyli Wielki Piknik Pasji

W dniu 19 maja odbyło się XVIII Spotkanie Pod Platanami. Jak co roku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem lokalnych społeczników, ich chęcią dzielenia się swoją pasją i zarażania nią innych. W grupie 150 wystawców, po raz pierwszy w tym roku byliśmy również my!

Stoisko ROD “Skarbówka” prezentowało się naprawdę imponująco! Cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców i władz miasta, zostało również docenione przez Organizatorów.

Jako jedni z pięciu wystawiających się organizacji otrzymaliśmy WYRÓŻNIENIE.

Dziękujemy wszystkim Działkowiczom, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Zarząd


Opłaty w 2019 roku

Zarząd ROD „Skarbówka” przypomina Państwu o konieczności uregulowania należności finansowych za dzierżawione działki oraz opłat zaległych za zużytą wodę i energię elektryczną, a także za wywóz śmieci i ochronę.

Wpłaty należności realizujemy obowiązkowo do 30 czerwca danego roku. Serdecznie prosimy o dokonywanie wpłat osobiście w Kasie Ogrodów. W wyjątkowych sytuacjach wpłat można dokonywać na numer rachunku bankowego Ogrodów.

Numer rachunku bankowego Ogrodu: 09 1540 1085 2001 5317 8969 0001

Opłaty za zużytą wodę i energię elektryczną regulujemy obowiązkowo w kasie ogrodu, a nie przelewem bankowym.


Zebrania Sprawozdawczo-Wyborcze / Konferencja Delegatów

W dniach 10 i 11 kwietnia w Naszym Ogrodzie odbyły się Zebrania Sprawozdawczo-Wyborcze Koła nr 1 i Koła nr 2, natomiast w dniu 12 kwietnia miały miejsce obrady Konferencji Delegatów. Gościem specjalnym obrad był Prezes Okręgu PZD p. Tadeusz Jarzębak.

Zgodnie z przyjętym planem i regulaminem przedstawiono sprawozdania merytoryczne i finansowe za 2018 rok oraz za mijającą kadencję. Komisja Rewizyjna pozytywnie oceniła pracę Zarządu i nastąpiło udzielenie absolutorium. Przyjęto również większością głosów program działania na kolejną kadencję.

Następnie dokonano wyboru organów statutowych ogrodu. Wybrano dziewięcioosobowy skład Zarządu oraz pięcioosobowy skład Komisji Rewizyjnej. Na stanowisku Prezesa pozostał p. Waldemar Marek. Wybranym przedstawicielom gratulujemy i życzymy wiele zapału do dalszej pracy na rzecz rozwoju Naszego Ogrodu.

Zdjęcia z tego wydarzenia zamieściliśmy w naszej galerii.


Ochrona

Wewnętrzny Patrol Obywatelski od kilku lat skutecznie dba o ochronę mienia Naszego Ogrodu. Systematycznie też przybywa ilość punktów, gdzie zainstalowane są kamery monitoringu. Pozwala to na szybsze reagowanie w chwili zagrożenia oraz ułatwia identyfikację sprawców. W zapewnieniu bezpieczeństwa wspomaga nas również Policyjny Patrol Konny.


Śmieci w ROD

“Zgodnie z treścią obowiązującej ustawy z dnia 12 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminie oraz 36 Regulaminu ROD, Zarządy ROD są zobowiązane do wyposażenia terenów ROD w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych z uwzględnieniem selektywnej zbiórki odpadów, do których działkowcy będą mogli wrzucać odpady z działki niepodlegające kompostowaniu.

Usytuowanie kontenera na śmieci na terenie ROD nie może być jednak dowolne. Musi być ono zgodne m.in. z normami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu odległość kontenerów na śmieci na terenach ogrodów działkowych traktowanych jako tereny rekreacji indywidualnej nie może być mniejsze niż 3 m od okien i drzwi altany działkowej oraz 2 m od granic działki rodzinnej. Ponadto kontenery na śmieci powinny być usytuowane w takim miejscu, aby swobodny dostęp do niego mieli zarówno działkowcy, jak i firma odbierająca odpady.

Zarządy ROD, podobnie jak sami działkowcy, zobowiązane są do bania o ład i porządek. Trudno jednak mówić o zachowywaniu ładu i porządku w ogrodzie, gdy działkowcy wrzucają do i obok oznaczonych kontenerów dosłownie wszystko. To, co można niekiedy zobaczyć na publikowanych w internecie zdjęciach budzi niesmak i rodzi pytanie, jakim sposobem w ogrodowych śmietnikach znajdujemy nie tylko odpady zielone, ale również zepsute sprzęty RTV i AGD?

Z nielegalnymi składowiskami odpadów, czy też w większości przypadków wyrzucaniem śmieci w pobliżu kontenerów jest jak z wytyczaniem ścieżek na świeżym, nienaruszonym trawniku. Wystarczy, że jednak osoba przejdzie po trawniku zostawiając ślad, a następne osoby podążającej jej śladami spowodują wydeptanie ścieżki. Podobnie jak w przypadku wyrzucania śmieci wysypisko nie powstanie automatycznie i natychmiast, ale dopiero z czasem, gdy takie zachowanie nie zostanie odpowiednio wcześnie przerwane. Brak odpowiedniej i czasowej reakcji ze strony zarządu ROD niewątpliwie będzie skutkował powstaniem takiego problemu i konieczność podjęcia dodatkowej walki z przyzwyczajeniami ludzi.

O przykładach takich działań doniósł ostatnio Głos Koszaliński, gdzie pod jednym z ogrodów straż miejska trafiła na kolejne dzikie wysypisko, w którym pośród śmieci odnaleziona została nawet legitymacja działkowca, który szybko został zidentyfikowany i ukarany 500 złotowym mandatem wraz z obowiązkiem uprzątnięcia pozostawionych śmieci.”

<źródło: AKTUALNOŚCI ZWIĄZKOWE nr 08, Sierpień 2018>


RODO – Ochrona Danych Osobowych

Informacje związane z przetwarzaniem danych osobowych (RODO)

Z dniem 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwane RODO.

W związku z tym Rodzinny Ogród Działkowy „Skarbówka” informuje, że:

1. Zgodnie z tymi przepisami administratorem danych działkowców jest Polski Związek Działkowców stowarzyszenie ogrodowe (PZD).

2. Dane osobowe działkowców są przetwarzane w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD) a realizacja obowiązków dotyczących ich danych spoczywa na zarządzie ROD.

3. Celem przetwarzania danych osobowych działkowców przez PZD jest realizacja umowy dzierżawy działkowej i prowadzenie ROD; w przypadku członków PZD jest to również realizacja stosunku członkostwa w PZD.

4. Odbiorcą danych osobowych działkowców przetwarzanych przez PZD mogą być podmioty, z których korzysta PZD przy prowadzeniu ROD, realizacji obowiązków ustawowych i statutowych, realizacji praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy działkowej lub wobec których PZD jest zobowiązany udostępnić dane na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących.

5. Okres przechowywania danych działkowców to 10 lat od zakończenia stosunku wynikającego z umowy dzierżawy działkowej. PZD zobowiązany jest realizować wobec działkowców prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz zgłoszenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Działkowiec może wnieść skargę na niezgodność przetwarzania jego danych z przepisami prawa do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

6. Dane osobowe działkowca pozyskane przez PZD w związku z nabyciem przez niego prawa do działki lub członkostwa są konieczne m.in. do realizacji umowy dzierżawy działkowej i prowadzenia ROD, a przekazanie tych danych było i jest obowiązkowe.

Zarząd ROD Skarbówka
Dbajmy i chrońmy nasze wspólne mienie!