Porady


Lato w ogrodzie

Nastał czas relaksu i wypoczynku na łonie natury. Ogrody są w pełnym rozkwicie i krasie. Oczywiście nadal pamiętamy o regularnym, umiarkowanym podlewaniu i nawożeniu.

Lipiec jest często miesiącem mszycy, dlatego trzeba sięgnąć po opryski. Zabieg najlepiej wykonywać rano albo wieczorem przy suchej pogodzie.

W sierpniu zaś, kiedy wzrost roślin słabnie, powinniśmy zadbać o nasze trawniki poprzez nawożenie. Można też w miarę potrzeb dosiać ubytki trawy. Pod koniec miesiąca zacznie się pora sadzenia kwiatów cebulowych zakwitających wiosną.


Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec jest dobrą porą na odpoczynek wśród kwitnących drzew i kwiatów. Czeka nas jednak również wiele pracy w ogrodzie tj. nawożenie, podlewanie i odchwaszczanie.

Wycinamy na rabatach bylinowych przekwitłe pędy i zasychające części roślin oraz wykonujemy cięcia pielęgnacyjne. Systematycznie usuwamy przekwitające kwiatostany różaneczników.

Podobnie jak rabaty kwiatowe również warzywa wymagają bieżącego pielenia, nawożenia i podlewania. Pamiętajmy, że na brak wody szczególnie wrażliwe są dyniowate, w tym głównie ogórki, ale również kapusta, sałata oraz cebula. Dużo wody, ze względu na rosnące owoce, potrzebują również drzewa i krzewy owocowe.


Maj w ogrodzie

Maj jest szczególnym miesiącem dla działkowców. Zaczyna się czas sadzenia, jednak pamiętać musimy o występującym w maju zjawisku atmosferycznym tzw. “zimnych ogrodnikach” i “zimnej Zośce”. Wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe, rabatowe i warzywa mogą iść do ogrodu dopiero po 15 maja.

Rośliny cebulkowe tj. tulipany, narcyzy zaczynają powoli przekwitać. Pamiętajmy, że należy ścinać tylko kwiaty, pozostawiając pędy i liście, aby dalej odżywiały cebulki.

Forsycje po przekwitnięciu również przycinamy. Tu stosujemy solidne cięcie, co najmniej o dwie trzecie. Ten krzew świetnie się nadaje do formowania, można go także łatwo rozmnożyć. W tym celu wystarczy przygiąć gałązkę do ziemi, obsypać, przymocować i podlać. Na przyszły sezon będziemy mieć nowy ukorzeniony pęd.

Wiosna to dobry moment na sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie bylin. Do połowy maja można również sadzić różaneczniki oraz rośliny iglaste.


Wiosna – pracowity czas w ogrodzie

Promienie słońca budzą teraz do życia florę naszych ogrodów. Pięknie kwitną nam już dywany krokusów, żonkile, hiacynty i pierwsze tulipany.

Rozkwitła też już forsycja, a więc nadszedł czas na przycięcie krzewów róży, ketmii ogrodowych oraz niektórych hortensji.

Cieplejsze dni to również sygnał dla nas, że należy rozpocząć szeroko zakrojone prace w ogrodzie.

Rozpocznijmy od uporządkownia ogrodu po zimie. Grabiami usuńmy resztki zaschniętych, ubiegłorocznych liści. Zadbajmy również o to, aby ziemia została przekopana na odpowiednią głębokość, nie zapominając usunąć przy tym wszystkich chwastów. Wokół drzew i krzewów warto lekko spulchnić wierzchnią warstwę gruntu.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, a mrozy ustąpiły, usuwamy z roślin zimowe okrycia w postaci słomianych mat, agrowłókniny itp. Pamiętajmy jednak, że przymrozki mogą jeszcze wrócić, więc zdjęte okrycia warto mieć pod ręką. Warto pozostawić jeszcze jakiś czas kopczyki ziemi lub kory zabezpieczające nasady pędów.

Zaczęła się także dobra pora, aby sadzić krzewy i przesadzać zimnozielone rośliny. Należy się jednak jeszcze wstrzymać z wysadzaniem niektórych roślin do gruntu, gdyż zdarzające się nocne przymrozki mogą zniszczyć wrażliwe sadzonki.

Możemy wykonać już cięcia prześwietlające naszych drzew owocowych. Warto również przyciąć krzewy ozdobne. Pamiętajmy jednak, że krzewy kwitnące wiosną należy przycinać dopiero po ich przekwitnięciu.

Czas już przeprowdzić pierwsze zabiegi pilęgnujące naszego trawnika. Należy wygrabić filc, liście i suchą trawę. Co jakiś czas warto również przeprowadzić aerację (napowietrzanie) trawnika. Przy niewielkiej powierzchni wystarczy do tego zabiegu użyć wideł. Po prostu nakłuwamy gęsto darń zapewniając w ten sposób dostęp powietrza do gleby. Wałowanie to kolejna istotna czynność. Dociskając walcem kępy trawy, które przez zamarzanie i odmarzanie gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu, zapewniamy trawnikowi piękny wygląd. Teraz jest również doskonały czas na uzupełnienie ubytków trawy. Na spulchnioną ziemię wysiewamy nasiona, przykrywamy je cienką warstwą ziemi oraz wałujemy. Pamiętajmy, aby regularnie podlewać swój trawnik.

Nawożenie to czynność, która zapewnia naszym roślinom niezbędne do wzrostu składniki, takie jak choćby azot. Pamiętajmy, że różne rośliny wymagają różnych grup nawozów. Szczegółowe informacje znjdziemy zawsze w instrukcji producenta preparatu.

W natłoku prac nie zpomnijmy jednak o tym, aby znaleźć czas na odpoczynek. Usiądźmy czasami i wpatrując się na rozkwitającą przyrodę cieszmy się najpiękniejszą z pór roku.Wiosna już tuż, tuż…

Dni coraz dłuższe, słonko coraz mocniejsze, nasz ogród budzi się do życia. Przycinanie krzewów czas zakończyć, aby nie przeszkadzać zagnieżdżającym się w nich ptakom. Z przycinaniem roślin o miękkim drewnie tj. róże, ketmie i budleje wstrzymujemy się do czasu kwitnienia forsycji.

W marcu zaczynamy przygotowywać warzywne rabaty, nawozimy i przekopujemy ziemię. Jeśli warunki pogodowe nam na to pozwolą to zaczynamy również już pierwsze wysiewy nasion do gruntu. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na odpowiednie zmieszanie upraw.

Początek marca to także dobry moment do wysiewania pod dachem pomidorów, papryki i ziół. Pamiętajmy, aby nie podlewać ich nadmiernie i nie dopuścić do wypłukania nasion.


Luty w ogrodzie

Kalendarzowa zima wprawdzie jeszcze trwa, ale dodatnie temperatury sprawiają, że ogród budzi się do życia. Dlatego też, zanim zaczną pojawiać się pierwsze listki, musimy zająć się przycinaniem drzew i krzewów. Warto im się teraz dokładniej przyjrzeć i ocenić, gdzie potrzebne jest cięcie. Podczas przycinania należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wszystkie obumarłe i chore pędy skrócić do zdrowego drzewa.

Prawidłowo przycięte drzewa owocowe pozwolą nam cieszyć się dobrym plonem. Pamiętajmy, aby nie przycinać zbyt mocno młodych drzew, gdyż nastąpi nadmierny wzrost pędów, a w konsekwencji tego nie będą owocowały. Każde bowiem mocne cięcie pobudza na nowo wytwarzanie pędów i redukuje owocowanie.

W lutym przy sprzyjającej pogodzie możemy zacząć formować żywopłoty i krzewy zrzucające liście. Wyjątkiem są te gatunki, które zakwitają wczesną wiosną.


Styczeń w ogrodzie

Prace ogrodnicze zależne są od aktualnie panującej pogody. Jeśli opady śniegu będą duże to łopatą do odśnieżania usuwamy śnieg, który mógłby uszkodzić rośliny i trawnik. Trawa bowiem źle znosi duże ilości zalegającego i zmarzniętego śniegu. Brak dostępu powietrza może doprowadzić do groźnej choroby zwanej pleśnią śniegową. Nadmiar śniegu najlepiej przenieść pod drzewa.

W styczniu bielimy wapnem pnie drzew owocowych. Zabieg ten ma na celu chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pni i ogranicza powstawanie uszkodzeń na korze. Jeśli rany już powstały to należy posmarować je specjalnym środkiem wspomagającym, aby nie dopuścić do infekcji o podłożu grzybicznym.

Luty często przynosi silne nasłonecznienie przy nadal stosunkowo niskich temperaturach. W wyniku tego północna część pnia ulega przemarzaniu, a południowa nagrzewaniu. Efektem tego może być podłużne pęknięcie tzw. listwa mrozowa. Bielenie pnia zapobiegnie temu zjawisku.

W lutym drzewa i krzewy nie mają jeszcze liści, dlatego można dokładnie określić, gdzie potrzebne jest cięcie. Wszystkie chore i obumarłe pędy należy skrócić do zdrowego cięcia. Pamiętajmy jednak, że zabieg ten można wykonywać tylko przy temperaturze powyżej -5 stopni!Seniorze, bądź bezpieczny!