Porady


Przygotowujemy ogród do zimy

Odkwaszamy glebę stosując nawozy wapniowe. Zwracamy przy tym uwagę na wymagania glebowe roślin. Rośliny, które wymagają kwaśnego odczynu tj. rododendrony lub większość iglaków nie należy wapnować!

Kopczykujemy tzn. obsypujemy ziemią lub ściółkujemy rośliny wrażliwe na mróz np. róże, budleje, powojniki, hortensje. Szczególne ważne jest to w stosunku do świeżo posadzonych krzewów. Wysokość kopczyka zależy od gatunku i odmiany, jednak nie mniej niż 20-30 cm.

Rośliny, które nie są całkowicie mrozoodporne i istnieje ryzyko ich przemarznięcia należy owinąć słomą lub agrowłókniną. Ważne jest to szczególnie w przypadku zabezpieczenia młodych iglaków oraz np. magnolii.

Regularne podlewanie iglaków i innych zimozielonych pozwoli im lepiej przetrwać zimę. Pamiętajmy przy tym, aby w miarę możliwości czynności te wykonywać w ciepłe i słoneczne dni.


Czas sadzenia i grabienia

Trwa dobry czas na sadzenie cebulowych, czyli m.in. hiacynty, lilie, krokusy, czosnek ozdobny, cebulice, szafirki i oczywiście tulipany. Cebule przed posadzeniem moczymy przez 30 minut w środku przeciwgrzybowym i sadzimy najlepiej w ażurowych koszyczkach. Chronimy w ten sposób zwłaszcza cebulki tulipanów, które są przysmakiem dla gryzoni. Pamiętajmy, że cebulki kwiatów wiosennych sadzimy na głębokości ich trzykrotnej wysokości.

Sadzimy różane krzewy z tzw. gołym korzeniem wkładając je wcześniej na całą noc do wiadra z wodą. Następnie usuwamy wyrośnięte i martwe korzenie, po czym sadzimy w dołku wielkości ok.30-40 cm. Korzenie nie mogą być zgięte, tylko swobodnie ułożone na niewielkim kopczyku. Podczas obsypywania ważne jest, aby miejsce szczepienia róży znalazło się ok. 5 cm poniżej gruntu. Unikniemy w ten sposób jej przemarznięcia.

Sadzimy również drzewa i krzewy owocowe. Podobnie jak w przypadku róży, sadzonki na całą noc zostawiamy w wodzie. Dołek pod rośliny sadownicze powinien być trzykrotnie większy niż bryła korzeniowa. Warto przed podlaniem dać na dno obornik lub kompost. Ten ostatni możemy mieć własny w następnym sezonie, jeśli teraz zagrabione liście odpowiednio skompostujemy. Pamiętajmy również podczas grabienia liści, aby z części z nich zrobić w rogu ogrodu kopczyk dla jeży 🙂Jesienne przycinanie krzewów i drzew

Jesienne cięcie wskazane jest szczególnie dla nowo posadzonych drzew i krzewów liściastych (nie dotyczy to krzewów zimozielonych). Młode rośliny odpowiednio przycięte będą ładniej się nam rozkrzewiać i zawiązywać więcej kwiatowych pąków. Jesienne cięcia stosujemy również do krzewów czarnych porzeczek, malin i jeżyn.

Pod koniec września przycinamy orzechy włoskie, a późną jesienią leszczynę. Zabieg odmładzający można także przeprowadzić na niektórych krzewach ozdobnych tj. krzewuszki, kaliny, głogi, berberysy czy lilaki.

Pamiętajmy, że bardzo ważnym elementem jesiennego cięcia jest zabezpieczenie powstałych ran odpowiednią maścią ogrodniczą.


Idzie jesień…

Puste miejsca w warzywniaku i na grządkach obsiewamy roślinami na nawóz zielony. Najlepiej sprawdzi się łubin, gorczyca, facelia lub po prostu mieszanka na poplon. Gdy urosną na wysokość ok. 15-20 cm należy przekopać je razem z ziemią. W ten sposób szybko i tanio zwiększamy żyzność gleby. Dodatkowo np. gryka i gorczyca hamują rozwój szkodników glebowych.

Początek jesieni to również idealny czas na przesadzanie, rozsadzanie i nasadzanie. Sadzimy zimowity, które niebawem zakwitną i ich kolorowe kielichy bez liści przypomną nam krokusy.
Systematycznie zbieramy też nasiona z kwiatów jednorocznych. Robimy to najlepiej w godzinach południowych po paru bezdeszczowych dniach. Dodatkowo dosuszamy je jeszcze na jakiejś płaskiej powierzchni, a następnie pakujemy do papierowych torebek. Przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu do następnego sezonu. Nasiona można pozyskiwać również z warzyw, chociaż to jest nieco trudniejsze.


Lato w ogrodzie

Nastał czas relaksu i wypoczynku na łonie natury. Ogrody są w pełnym rozkwicie i krasie. Oczywiście nadal pamiętamy o regularnym, umiarkowanym podlewaniu i nawożeniu.

Lipiec jest często miesiącem mszycy, dlatego trzeba sięgnąć po opryski. Zabieg najlepiej wykonywać rano albo wieczorem przy suchej pogodzie.

W sierpniu zaś, kiedy wzrost roślin słabnie, powinniśmy zadbać o nasze trawniki poprzez nawożenie. Można też w miarę potrzeb dosiać ubytki trawy. Pod koniec miesiąca zacznie się pora sadzenia kwiatów cebulowych zakwitających wiosną.


Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec jest dobrą porą na odpoczynek wśród kwitnących drzew i kwiatów. Czeka nas jednak również wiele pracy w ogrodzie tj. nawożenie, podlewanie i odchwaszczanie.

Wycinamy na rabatach bylinowych przekwitłe pędy i zasychające części roślin oraz wykonujemy cięcia pielęgnacyjne. Systematycznie usuwamy przekwitające kwiatostany różaneczników.

Podobnie jak rabaty kwiatowe również warzywa wymagają bieżącego pielenia, nawożenia i podlewania. Pamiętajmy, że na brak wody szczególnie wrażliwe są dyniowate, w tym głównie ogórki, ale również kapusta, sałata oraz cebula. Dużo wody, ze względu na rosnące owoce, potrzebują również drzewa i krzewy owocowe.


Maj w ogrodzie

Maj jest szczególnym miesiącem dla działkowców. Zaczyna się czas sadzenia, jednak pamiętać musimy o występującym w maju zjawisku atmosferycznym tzw. “zimnych ogrodnikach” i “zimnej Zośce”. Wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe, rabatowe i warzywa mogą iść do ogrodu dopiero po 15 maja.

Rośliny cebulkowe tj. tulipany, narcyzy zaczynają powoli przekwitać. Pamiętajmy, że należy ścinać tylko kwiaty, pozostawiając pędy i liście, aby dalej odżywiały cebulki.

Forsycje po przekwitnięciu również przycinamy. Tu stosujemy solidne cięcie, co najmniej o dwie trzecie. Ten krzew świetnie się nadaje do formowania, można go także łatwo rozmnożyć. W tym celu wystarczy przygiąć gałązkę do ziemi, obsypać, przymocować i podlać. Na przyszły sezon będziemy mieć nowy ukorzeniony pęd.

Wiosna to dobry moment na sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie bylin. Do połowy maja można również sadzić różaneczniki oraz rośliny iglaste.


Wiosenne porządki

Wertykulacja trawnika nie jest prostym zadaniem, jednak nacięcie darni i usunięcie resztek jest konieczne. Dostarczamy w ten sposób trawnikowi powietrza i przywracamy mu piękny wygląd. Oczywiście pamiętajmy również o nawożeniu oraz regularnym strzyżeniu. W kwietniu po raz pierwszy koszony jest trawnik.

To również dobra pora na oczyszczenie rabat z bylinami z obumarłych części roślin. Można też już zacząć wysiewać do gruntu wiele kwiatów jednorocznych oraz wysadzać niektóre warzywa, z wyjątkiem tych wrażliwych na mróz. Te trafią do gruntu dopiero w maju.


Witaj wiosno 🙂

Pięknie zakwitły nam już dywany krokusów, żonkile, hiacynty i pierwsze tulipany.

Rozkwitła też już forsycja, a więc nadszedł czas na przycięcie krzewów róży, ketmii ogrodowych oraz niektórych hortensji.

Zaczęła się także dobra pora, aby sadzić krzewy i przesadzać zimnozielone rośliny. Należy się jednak jeszcze wstrzymać z wysadzaniem niektórych roślin do gruntu, gdyż zdarzające się nocne przymrozki mogą zniszczyć wrażliwe sadzonki.


Wiosna już tuż, tuż…

Dni coraz dłuższe, słonko coraz mocniejsze, nasz ogród budzi się do życia. Przycinanie krzewów czas zakończyć, aby nie przeszkadzać zagnieżdżającym się w nich ptakom. Z przycinaniem roślin o miękkim drewnie tj. róże, ketmie i budleje wstrzymujemy się do czasu kwitnienia forsycji.

W marcu zaczynamy przygotowywać warzywne rabaty, nawozimy i przekopujemy ziemię. Jeśli warunki pogodowe nam na to pozwolą to zaczynamy również już pierwsze wysiewy nasion do gruntu. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na odpowiednie zmieszanie upraw.

Początek marca to także dobry moment do wysiewania pod dachem pomidorów, papryki i ziół. Pamiętajmy, aby nie podlewać ich nadmiernie i nie dopuścić do wypłukania nasion.


Luty w ogrodzie

Kalendarzowa zima wprawdzie jeszcze trwa, ale dodatnie temperatury sprawiają, że ogród budzi się do życia. Dlatego też, zanim zaczną pojawiać się pierwsze listki, musimy zająć się przycinaniem drzew i krzewów. Warto im się teraz dokładniej przyjrzeć i ocenić, gdzie potrzebne jest cięcie. Podczas przycinania należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wszystkie obumarłe i chore pędy skrócić do zdrowego drzewa.

Prawidłowo przycięte drzewa owocowe pozwolą nam cieszyć się dobrym plonem. Pamiętajmy, aby nie przycinać zbyt mocno młodych drzew, gdyż nastąpi nadmierny wzrost pędów, a w konsekwencji tego nie będą owocowały. Każde bowiem mocne cięcie pobudza na nowo wytwarzanie pędów i redukuje owocowanie.

W lutym przy sprzyjającej pogodzie możemy zacząć formować żywopłoty i krzewy zrzucające liście. Wyjątkiem są te gatunki, które zakwitają wczesną wiosną.


Seniorze, bądź bezpieczny!