Porady


Lato w ogrodzie

Nastał czas relaksu i wypoczynku na łonie natury. Ogrody są w pełnym rozkwicie i krasie. Oczywiście nadal pamiętamy o regularnym, umiarkowanym podlewaniu i nawożeniu.

Lipiec jest często miesiącem mszycy, dlatego trzeba sięgnąć po opryski. Zabieg najlepiej wykonywać rano albo wieczorem przy suchej pogodzie.

W sierpniu zaś, kiedy wzrost roślin słabnie, powinniśmy zadbać o nasze trawniki poprzez nawożenie. Można też w miarę potrzeb dosiać ubytki trawy. Pod koniec miesiąca zacznie się pora sadzenia kwiatów cebulowych zakwitających wiosną.


Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec jest dobrą porą na odpoczynek wśród kwitnących drzew i kwiatów. Czeka nas jednak również wiele pracy w ogrodzie tj. nawożenie, podlewanie i odchwaszczanie.

Wycinamy na rabatach bylinowych przekwitłe pędy i zasychające części roślin oraz wykonujemy cięcia pielęgnacyjne. Systematycznie usuwamy przekwitające kwiatostany różaneczników.

Podobnie jak rabaty kwiatowe również warzywa wymagają bieżącego pielenia, nawożenia i podlewania. Pamiętajmy, że na brak wody szczególnie wrażliwe są dyniowate, w tym głównie ogórki, ale również kapusta, sałata oraz cebula. Dużo wody, ze względu na rosnące owoce, potrzebują również drzewa i krzewy owocowe.


Maj w ogrodzie

Maj jest szczególnym miesiącem dla działkowców. Zaczyna się czas sadzenia, jednak pamiętać musimy o występującym w maju zjawisku atmosferycznym tzw. “zimnych ogrodnikach” i “zimnej Zośce”. Wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe, rabatowe i warzywa mogą iść do ogrodu dopiero po 15 maja.

Rośliny cebulkowe tj. tulipany, narcyzy zaczynają powoli przekwitać. Pamiętajmy, że należy ścinać tylko kwiaty, pozostawiając pędy i liście, aby dalej odżywiały cebulki.

Forsycje po przekwitnięciu również przycinamy. Tu stosujemy solidne cięcie, co najmniej o dwie trzecie. Ten krzew świetnie się nadaje do formowania, można go także łatwo rozmnożyć. W tym celu wystarczy przygiąć gałązkę do ziemi, obsypać, przymocować i podlać. Na przyszły sezon będziemy mieć nowy ukorzeniony pęd.

Wiosna to dobry moment na sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie bylin. Do połowy maja można również sadzić różaneczniki oraz rośliny iglaste.


Wiosenne porządki

Wertykulacja trawnika nie jest prostym zadaniem, jednak nacięcie darni i usunięcie resztek jest konieczne. Dostarczamy w ten sposób trawnikowi powietrza i przywracamy mu piękny wygląd. Oczywiście pamiętajmy również o nawożeniu oraz regularnym strzyżeniu. W kwietniu po raz pierwszy koszony jest trawnik.

To również dobra pora na oczyszczenie rabat z bylinami z obumarłych części roślin. Można też już zacząć wysiewać do gruntu wiele kwiatów jednorocznych oraz wysadzać niektóre warzywa, z wyjątkiem tych wrażliwych na mróz. Te trafią do gruntu dopiero w maju.


Witaj wiosno 🙂

Pięknie zakwitły nam już dywany krokusów, żonkile, hiacynty i pierwsze tulipany.

Rozkwitła też już forsycja, a więc nadszedł czas na przycięcie krzewów róży, ketmii ogrodowych oraz niektórych hortensji.

Zaczęła się także dobra pora, aby sadzić krzewy i przesadzać zimnozielone rośliny. Należy się jednak jeszcze wstrzymać z wysadzaniem niektórych roślin do gruntu, gdyż zdarzające się nocne przymrozki mogą zniszczyć wrażliwe sadzonki.


Wiosna już tuż, tuż…

Dni coraz dłuższe, słonko coraz mocniejsze, nasz ogród budzi się do życia. Przycinanie krzewów czas zakończyć, aby nie przeszkadzać zagnieżdżającym się w nich ptakom. Z przycinaniem roślin o miękkim drewnie tj. róże, ketmie i budleje wstrzymujemy się do czasu kwitnienia forsycji.

W marcu zaczynamy przygotowywać warzywne rabaty, nawozimy i przekopujemy ziemię. Jeśli warunki pogodowe nam na to pozwolą to zaczynamy również już pierwsze wysiewy nasion do gruntu. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na odpowiednie zmieszanie upraw.

Początek marca to także dobry moment do wysiewania pod dachem pomidorów, papryki i ziół. Pamiętajmy, aby nie podlewać ich nadmiernie i nie dopuścić do wypłukania nasion.


Luty w ogrodzie

Kalendarzowa zima wprawdzie jeszcze trwa, ale dodatnie temperatury sprawiają, że ogród budzi się do życia. Dlatego też, zanim zaczną pojawiać się pierwsze listki, musimy zająć się przycinaniem drzew i krzewów. Warto im się teraz dokładniej przyjrzeć i ocenić, gdzie potrzebne jest cięcie. Podczas przycinania należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wszystkie obumarłe i chore pędy skrócić do zdrowego drzewa.

Prawidłowo przycięte drzewa owocowe pozwolą nam cieszyć się dobrym plonem. Pamiętajmy, aby nie przycinać zbyt mocno młodych drzew, gdyż nastąpi nadmierny wzrost pędów, a w konsekwencji tego nie będą owocowały. Każde bowiem mocne cięcie pobudza na nowo wytwarzanie pędów i redukuje owocowanie.

W lutym przy sprzyjającej pogodzie możemy zacząć formować żywopłoty i krzewy zrzucające liście. Wyjątkiem są te gatunki, które zakwitają wczesną wiosną.


Ochrona ogrodu przed zimą

Wiele krzewów i bylin w naszym ogrodzie wymaga ochrony przed mrozem. Szczególnie wrażliwe są te pochodzące z ciepłych regionów oraz wszystkie młode egzemplarze. Zabezpieczamy je okrywając gałęziami, matami lub włókniną. Pnącza przywiązujemy do podpór, aby silny wiatr nie połamał im gałęzi. Różom piennym zabezpieczamy zwłaszcza najbardziej wrażliwe miejsca szczepienia a koronę okręcamy im najlepiej workiem jutowym.

Wokół korzeni usypujemy kopczyk z ziemi, liści lub kompostu.

Wrzosy i lawendę okrywamy iglastymi gałązkami. Pnie młodych drzewek owocowych najlepiej owinąć słomą lub agrowłókniną. Słomiany chochoł jest także świetną ochroną dla wszystkich roślin szczepionych na pniu.
Pamiętajmy, aby nie stosować do okrywania roślin folii i czarnej włókniny.


Jesień w ogrodzie

Jesienią nasze rośliny przygotowują się do odpoczynku, a my powinniśmy zabezpieczyć go przed zimą. Pora więc zebrać ostatnie plony, zasadzić rośliny zimozielone i można zasadzić żywopłot. Pamiętajmy, że nie sadzimy już roślin wrażliwych na mróz. Śledzimy natomiast prognozę pogody i przy temperaturze poniżej 5 stopni okrywamy te najbardziej delikatne np. hortensje ogrodowe, lilie, azalie i róże.


W listopadzie zacznie się dobry czas na przekopanie grządek, usunięcie chwastów, liści i wyrzucenie śmieci. Zabezpieczmy później i dobrze zakonserwujmy sprzęt ogrodniczy oraz meble ogrodowe. Rośliny w pojemnikach przenieśmy do pomieszczenia.


Kompostujemy – nie marnujemy!

esienią jak wiadomo, podczas prac porządkowych powstaje dużo materiału roślinnego. Nie marnujmy go wyrzucając i zaśmiecając środowisko, tylko przezn czmy na kompost. Jeśli jeszcze nie mamy kompostownika to najwyższy czas na jego założenie. Można kupić gotowy lub zrobić własnoręcznie.

Pryzmę kompostową postarajmy się umieścić w miejscu cienistym. Można na nią wyrzucać resztki roślin, wszelkie odpady organiczne, chwasty pozbawione nasion, liście, skoszoną trawę, resztki zdrowych owoców i warzyw. Absolutnie nie wolno wyrzucać na kompost wędlin i mięsa! Warstwy co pewien czas przesypujemy ziemią, a na koniec sezonu wapnujemy. Po roku otrzymamy świetną ziemię kompostową, którą można będzie wykorzystać do sadzenia i nawożenia roślin.


Wrzesień w ogrodzie

Jesień zbliża się wielkimi krokami, zaczyna się więc pracowita pora w ogrodzie. Czeka nas zbieranie i przerabiane plonów, sadzenie krzewów i kwiatów cebulowych, porządkowanie. Pamiętajmy o tym, aby zebrany z rabat materiał roślinny tj. trawa, rozdrobnione ścięte pędy krzewów czy liście odpowiednio wymieszać i ułożyć na kompostowniku. Zwróćmy uwagę na to, aby nie znalazły się tam chore rośliny ani chwasty z nasionami. Te należy po prostu spalić. We wrześniu można jeszcze wysiewać dwuletnie rośliny oraz sadzić byliny i krzewy z kompaktowym systemem korzeniowym. Natomiast ciepłolubne rośliny należy już przenieść z powrotem do domu. Pod koniec miesiąca wykopujemy cebulki mieczyków i frezji, suszymy i przechowujemy w nieprzemarzającym miejscu.

Po zakończeniu zbioru owoców nie zapomnijmy usunąć wszystkich spadów, aby nie stały się pożywką dla grzybów. Usuńmy również z gałęzi drzew porażone chorobami, zasuszone owoce tzw. mumie. Przycinamy teraz także nasz żywopłot, wiciokrzewy i berberysy.

Wrzesień to czas bardzo odpowiedni na zastosowanie jesiennych nawozów w ogrodzie. Poprawimy dzięki nim kondycję naszych roślin oraz pomożemy im przetrwać zimę.


Sadzimy i rozmnażamy rośliny

Lato to najlepsza pora na rozmnażanie roślin rabatowych, pnączy oraz krzewów. Z kwiatów rabatowych np. pelargonii, fuksji pobieramy sadzonki. Obcinamy boczny, bezkwiatowy pęd, obrywamy boczne listki, a następnie mokry zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w lekkiej ziemi. Przechowujemy je przez zimę w pomieszczeniu i nie dopuszczamy do ich przesuszenia, a wiosną wystawiamy na zewnątrz. W ten sposób możemy również rozmnożyć wiciokrzew, lawendę, hortensję, oleandra a nawet jałowca.

Sadzimy też do ziemi już pierwsze cebulki tj. cebule lilii białej, jesienne krokusy i zimowity. Pamiętajmy, aby sadzić je w odpowiednio dobrane miejsce i dobrze przygotowaną ziemię. Umieszczamy je na głębokość trzykrotnej wysokości cebulek, podsypujemy kompostem lub nawozem, a na koniec ściółkujemy np.warstwą kory.
Do gruntu sadzimy również teraz truskawki. Najlepiej na macie hamującej rozwój chwastów. Oczywiście bardzo ważnym jest to, aby miejsce było dobrze nasłonecznione.


Sierpień w ogrodzie

W sierpniu słabnie wzrost roślin, dlatego dla wzmocnienia powinien być ponownie nawożony trawnik. Możemy również zacząć rozdzielać byliny, pamiętając aby nie uszkodzić nadmiernie korzeni. Pod koniec miesiąca można także przesadzać różaneczniki, ostrokrzew i iglaki. Kwiaty dwuletnie można poprzesadzać, a inne np. piwonie podzielić.

W miejscu opróżnionych rabat wysiewamy nasiona roślin przeznaczonych na zielony nawóz. Najlepiej nadaje się do tego celu łubin, gryka oraz wyka. Sierpień jest odpowiednim miesiącem na sadzenie zimoodpornych bylin tj. zimowit jesienny, lilie, krokusy oraz na sadzenie kwiatów cebulowych zakwitających na wiosnę.


Letnie przycinanie

Lipiec i sierpień to niewątpliwie najbardziej kolorowe, pachnące i tętniące życiem miesiące w ogrodzie. Z przyjemnością wypoczywa się wśród kwitnących kwiatów, w promieniach słońca lub przyjemnym chłodzie obserwując uwijające się pszczoły i kolorowe motyle.

Jednak, aby podtrzymać to piękno trzeba o nasz ogród dbać, włożyć wiele troski i pracy, nie zapominając o konieczonści przycinania. Królowe ogrodu, czyli róże przycinamy po przekwitnieniu tuż nad pierwszym pięciolistkowym liściem. Usuwamy im również pędy, które wyrastają z podkładek. Mieczykom kwiatostany obcinamy tak, aby na roślinie pozostało tylko kilka liści, nie można dopuścić do zawiązania się owoców, gdyż osłabiają one cebulę. Po przekwitnięciu przycinamy również nisko ostróżkę ogrodową, a pędy lwiej paszczy uszczykujemy, dzięki czemu ładnie się nam rozkrzewi.

Koniec lipca to również czas na wycięcie starych, zeschniętych pędów malin. Pamiętajmy także, aby po skończonym zbiorze truskawek przyciąć im liście na wysokości około 5 cm. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli nie zostaną przycięte w odpowiedni czasie to nie zdążą przed zimą wypuścić nowych liści. Sukcesywnie przeprowadzajmy również letnie cięcia drzew owocowych.


Nawożenie

W lipcu po raz ostatni można używać nawozów azotowych, ponieważ azot wpływa na rozwój masy zielonej. W efekcie młode przyrosty nie zdążą zdrewnieć przed zimą i nam przemarzną. Aby nie przenawozić roślin azotem bezpieczniej jest stosować nawóz wieloskładnikowy. Powtórnie nawozimy trawnik i wszystkie zielone rośliny, zwłaszcza iglaki. Nawóz mineralny rozsypujemy wokół rośliny, mieszamy z ziemią i podlewamy. Pamiętajmy o przestrzeganiu dawek oraz o tym, aby nie nawozić roślin nowo posadzonych.

Ochrona

Chronimy drzewka owocowe i krzewy borówek przed ptakami. Najbezpieczniejszym i najprostszym sposobem ochrony jest użycie starych firanek. Firanki chronią nasze owoce zarówno przed ptakami jak też przed oparzeniami słonecznymi. Można oczywiście pokusić się o kupno gotowych siatek, jednak są one mniej bezpieczne, wpadają do nich czasem małe ptaszki i nie potrafią się wydostać z takiej pułapki.


Lipiec w ogrodzie

W lipcu krzewy zakończyły już swój wzrost na wysokość i zaczynają rozwijać się boczne pędy. Możemy zatem teraz przycinać żywopłoty formując ich kształt. Pamiętajmy jednak przy tym o ewentualnych ptasich gniazdach, ograniczmy się do cięcia formującego lub pielęgnacyjnego. Warto teraz również pomyśleć o przycięciu róż, dzięki temu przedłużymy ich kwitnienie. Sukcesywnie usuwajmy także przekwitnięte kwiaty petuniom, pelargoniom, surfiniom i innym kwitnącym roślinom. W ten sposób pobudzamy rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.

Zwalczanie mszycy i zapobieganie chorobom grzybowym

W lipcu mszyce najmocniej atakują nasze rośliny, dlatego koniecznie trzeba sięgnąć po opryski. Najlepiej wykonywać zabiegi rano albo wieczorem przy suchej pogodzie. Chrońmy także rośliny przed chorobami grzybowymi. Zapobiegawczo można spokojnie zastosować produkty biologiczne lub naturalne. Natomiast chcąc zapobiec chorobom grzybowym musimy pamiętać o luźnych i przewiewnych nasadzeniach oraz właściwym podlewaniu.


Chrońmy środowisko

Kompostowanie

Kompostowanie to najtańszy i najłatwiejszy sposób na zagospodarowanie odpadów organicznych i uzyskanie cennego nawozu. Pamiętajmy o zachowaniu właściwych proporcji tj. odpadów organicznych ok. 80%, nawozów organicznych ok. 10% i do 10% chemii. Ważnym jest również stosunek składników zasobnych w azot (odpadki kuchenne, trawa, chwasty, resztki warzyw i owoców) do składników zasobnych w węgiel (liście, słoma, trociny, kora, papier, igliwie). Zawartość węgla powinna być 25-35 razy większa aniżeli azotu, dlatego odpady o znacznej zawartości azotu należy mieszać z takimi, które zawierają dużo węgla.

Podlewanie

Brak wody wpływa bardzo niekorzystnie na kondycję roślin. Ostatnie upały i susze dają się nam we znaki. Deszcz staje się zjawiskiem deficytowym, dlatego należy podlewać oszczędnie i mądrze. Koniecznością staje się robienie zapasów wody, a do tego wystarczy beczka ustawiona pod rynną dachową. Tym sposobem mamy darmową wodę do podlewania. Deszczówka posiada temperaturę otoczenia, dlatego podlewane nią rośliny nie doznają szoku termicznego. Jest też zdrowsza dla rośliny, gdyż nie zawiera chloru. Pamiętajmy, aby podczas podlewania nie moczyć liści i kwiatów, tylko lać wodę na ziemię. Najlepszą porą na podlewanie jest pora wieczorowa, woda nocą tak szybko nie wyparuje a rośliny zdążą się zregenerować. Pod krzewami warto też wyłożyć solidną ściółkę, która także zmniejszy wyparowywanie wody.

Oszczędzajmy wodę!


Czerwiec w ogrodzie

Zaczyna się wczesne lato, zakwitają lipy szerokolistne, czarny bez i robinia. Soczysta zieleń krzewów i drzew, kwitnące rabaty i rosnące warzywa to piękna odsłona tego miesiąca. Większość krzewów zakończyła już swój wzrost i zaczyna rozwijać boczne pędy, dlatego jest to dobry moment na formowanie żywopłotów.

Usuwanie przekwitłych kwiatów

Teraz także należy usuwać przekwitłe kwiaty oraz kontrolować czy nie pojawiają się szkodniki. Dotyczy to głównie różaneczników oraz piwonii. Delikatnie usuwamy także uschnięte i zżółknięte liście tulipanów. Przekwitnięte kwiaty bzów również ścinamy. Pobudzi to krzew do obfitszego kwitnienia w kolejnym sezonie.

Siejemy

Do gruntu można jeszcze wysiewać groszek, nasturcję, nagietki, gipsówkę i nemezję. Siejemy także rośliny dwuletnie takie jak: niezapominajka, goździk brodaty, malwa oraz dzwonek ogrodowy i mak islandzki.


Uwaga na szkodniki

Łagodna zima nie zniszczyła szkodników. Niestety efektem tego jest już bardzo duża aktywność mszyc i poskrzypki liliowej. Przy ich dużej liczebności należy użyć stosownych środków chemicznych.

Wiosną duży problem stanowi także rdza jałowcowo-gruszowa. Najpierw pojawia się na jałowcu, jako żywicielu pośrednim. Latem przeniesie się na drzewa owocowe zwłaszcza grusze. Zapobiegawczo należy je spryskać odpowiednim preparatem. Zaatakowane krzewy są raczej trudne do uratowania.


Maj w ogrodzie

Maj jest chyba dla większości najpiękniejszym miesiącem. Kwitnące magnolie, bzy, kwiaty i soczysta zieleń trawników dają radość i wytchnienie, zwłaszcza tym, którzy na co dzień przebywają w zatłoczonym centrum miasta.


Pielęgnacja trawnika

Jednak, aby cieszyć się pięknem trawnika, trzeba o niego zadbać. W maju trawnik kosimy co trzy do siedmiu dni, a wysokość jego cięcia powinna wynosić 4 do 4,5 cm. Dzięki temu trawa lepiej się rozkrzewia i ma dosyć masy liści do dobrego wzrostu. Niższe i rzadsze koszenie szkodzi trawie, a korzystają na tym rozrastające się chwasty i mech.

Zwalczanie chwastów

Ten rodzaj prac ogrodowych należy do najmniej lubianych czynności. Jednak systematyczne pielenie z użyciem odpowiednich narzędzi jest konieczne, aby nie dopuścić do zachwaszczenia ogrodu. Pamiętajmy, że niektóre chwasty potrafią wytwarzać wyjątkowo długie korzenie i rozłogi.

Wysadzanie do gruntu

W połowie maja, po tzw. “zimnych ogrodnikach” i “zimnej Zośce”, wrażliwe na mróz rośliny doniczkowe, rabatowe oraz warzywa mogą już iść do ogrodu. Według przysłów i obserwacji są to ostatnie dni wiosennych przymrozków. Oczywiście należy kierować się bieżącą obserwacją pogody.


Przekwitające kwiaty i krzewy

Kwiaty cebulowe po przekwitnięciu należy ogłowić, czyli oberwać zeschnięte kwiatki, aby nie dopuścić do zawiązania torebki nasiennej, która osłabi nam cebulkę. Natomiast zostawiamy do całkowitego zeschnięcia pozostałą część kwiatka tzn. łodygę i liście. W całości zostawiamy takie kwiaty jak: krokusy, przylaszczki, śnieżniki i cebulice. Pozwalamy, aby zawiązały się nasiona, które za pomocą wiatru i mrówek będą się nam rozmnażać.

Przekwitłe krzewy takie jak krzewuszka,oczary oraz forsycja koniecznie wymagają przycięcia. Dzięki takiemu zabiegowi na kolejny rok odwdzięczą nam się bardziej obfitym kwitnieniem. Cięcia nie wymaga migdałek, ale poprzez skracanie również zyska z czasem gęściejszy pokrój. Wszystkie rośliny po przekwitnięciu warto opryskać przeciw chorobom grzybowym.


Kwiecień w ogrodzie

Przesadzamy

W kwietniu jest najlepszy czas na urządzanie swojego ogrodu od nowa. Można teraz sadzić wszystkie krzewy oraz przesadzać wszystkie zimnozielone rośliny. Należy się jedynie jeszcze powstrzymać z wysadzaniem niektórych roślin do gruntu. Ewentualne nocne przymrozki mogą zniszczyć wrażliwe sadzonki.

Siejemy

W warzywniku siejemy już wszystkie warzywa. Pamiętajmy o płodozmianie, nie można siać w tych samych miejscach tych samych roślin. Zakładając warzywnik uwzględniajmy również sympatie roślin. Niektóre rośliny mają korzystny wpływ na siebie lub też odwrotnie. I tak przy marchewce sadzimy sałatę, por, rzodkiewkę lub cebulę. Towarzystwo cebuli, czosnku, fasoli, pietruszki i sałaty lubi bardzo ogórek. Natomiast pomidor nie lubi marchewki, ziemniaków, ogórków i grochu. Pietruszka lepiej będzie rosła przy rzodkiewce i koprze, a seler przy ogórkach, porach i marchewce. Po całym warzywniku warto rozmieścić czosnek, który odstrasza szkodniki i hamuje rozwój niektórych grzybów. Koper również lepiej nie siać w rządku, tylko rzutowo, dzięki czemu szybciej wschodzi i lepiej plonuje.


Witaj WIOSNO!

Wiosna zawitała już nie tylko w kalendarzu, ale także w naszych ogrodach.

Cięcie krzewów i kwiatów

Zaczęła już kwitnąć forsycja, a więc naszedł czas na przycinanie takich krzewów jak: róże, motyle krzewy, ketmie ogrodowe/hibiskusy, a także niektóre hortensje.

W przypadku róż pnących usuwamy tylko martwe drewno, natomiast słabe pędy róż rabatowych i wielkokwiatowych należy przyciąć mocno. Pamiętajmy jednak o tym, że boczne cięcia powinny zawsze wyrastać na zewnątrz.

Porządkowanie trawników

Gdy ziemia trochę podeschnie, zaczynamy porządkowanie trawnika. Wygrabiamy go dokładnie z suchych źdźbeł trawy i warstwy zbitej materii organicznej tzw. filcu. W dalszej kolejności przystępujemy do napowietrzenia murawy. Można zrobić to aeratorem lub po prostu przy użyciu wideł. Jeśli chcemy mieć piękny trawnik to dostarczenie mu powietrza a następnie nawożenie i regularne strzyżenie jest zabiegiem koniecznym. W kwietniu wraz z pierwszym koszeniem trawnika warto oczyścić rabaty z obumarłych części roślin oraz zimowych osłon.


Nasz ogród budzi się do życia

Na drzewach i w krzewach zaczynają zagnieżdżać się ptaki, dlatego też powinniśmy kończyć już ich przycinanie. Natomiast niektóre rośliny tj. róże, budleje, hibiskusy należy przycinać nieco później, najlepiej w porze kwitnienia forsycji. Pamiętajmy przy tym, aby nożyce były zawsze ostre i czyste!

Wysiew nasion w inspektach

Początek marca jest dobrym momentem do wysiewu pod dachem wczesnych warzyw, papryki, ziół albo pomidorów. Nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi i regularnie spryskujemy. Trzeba uważać, żeby podczas podlewania nie wypłukać nasion. Siejemy niezbyt gęsto, aby siewki nie były nazbyt wybujałe. Młode roślinki musimy także chronić przed ostrym słońcem.

Sadzenie i przesadzanie

Jeśli ziemia nie jest już zamarznięta można sadzić byliny. Przed sadzeniem pamiętajmy, że gleba musi być spulchniona i odchwaszczona. W marcu możemy także dokonywać przesadzania. Rośliny najlepiej przenosić razem z całą bryłą korzeniową i zaraz po przesadzeniu obficie podlać.


Seniorze, bądź bezpieczny!