Porady


Styczeń i luty w ogrodzie

Prace ogrodnicze zależne są od aktualnie panującej pogody. Jeśli opady śniegu będą duże to łopatą do odśnieżania usuwamy śnieg, który mógłby uszkodzić rośliny i trawnik. Trawa bowiem źle znosi duże ilości zalegającego i zmarzniętego śniegu. Brak dostępu powietrza może doprowadzić do groźnej choroby zwanej pleśnią śniegową. Nadmiar śniegu najlepiej przenieść pod drzewa.

W styczniu bielimy wapnem pnie drzew owocowych. Zabieg ten ma na celu chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pni i ogranicza powstawanie uszkodzeń na korze. Jeśli rany już powstały to należy posmarować je specjalnym środkiem wspomagającym, aby nie dopuścić do infekcji o podłożu grzybicznym.

Luty często przynosi silne nasłonecznienie przy nadal stosunkowo niskich temperaturach. W wyniku tego północna część pnia ulega przemarzaniu, a południowa nagrzewaniu. Efektem tego może być podłużne pęknięcie tzw. listwa mrozowa. Bielenie pnia zapobiegnie temu zjawisku.

W lutym drzewa i krzewy nie mają jeszcze liści, dlatego można dokładnie określić, gdzie potrzebne jest cięcie. Wszystkie chore i obumarłe pędy należy skrócić do zdrowego cięcia. Pamiętajmy jednak, że zabieg ten można wykonywać tylko przy temperaturze powyżej -5 stopni!Seniorze, bądź bezpieczny!